Home / Bałkany / Albania / Albania wspiera i będzie wspierać Kosowo

Albania wspiera i będzie wspierać Kosowo

Z dwudniową wizytą do Tirany przybył w czwartek Minister Spraw Zagranicznych Republiki Kosowa, Enver Hoxhaj, który wraz z delegacją spotkał się z przedstawicielami rządu albańskiego. Podczas spotkań z przywódcami Albanii wielokrotnie padało zapewnienie o świadomości strategicznego charakteru stosunków między Albanią a Kosowem i działań kosowskich instytucji na rzecz konsolidacji niezależnego państwa.

Prezydent Albanii Bamir Topi podkreślił zaangażowanie państwa i maksymalne wsparcie uznawania kosowskich Albańczyków, jako mieszkańców niepodległego kraju na arenie międzynarodowej oraz dążenie do realizacji swobodnego poruszania się kosowskich obywateli po krajach wspólnoty.

Topi przypomniał, że rząd albański potępia przemoc równoległych struktur serbskich na północy Kosowa i dopomina się natychmiastowego zakończenia ich finansowego wspierania przez rząd w Belgradzie, gdyż działania tych struktur wpływają negatywnie na stabilności i utrzymanie pokoju w regionie.

– Popieramy serbsko-kosowskie rozmowy w kwestiach technicznych i praktycznych, jedynie jako dwóch niezależnych i suwerennych państw – podkreślił prezydent Albanii.

Minister Hoxhaj przedstawił kosowską strategię zwiększenia liczby krajów uznających niepodległość Kosowa. Wspomniał też o potrzebie integracji Kosowa w międzynarodowych instytucjach Unii Europejskiej oraz realizacji planu Ahtisaariego.

Hoxhaj spotkał się również z przewodniczącym Partii Socjalistycznej Albanii, burmistrzem Tirany, Edim Ramą.

Podczas spotkania, Rama wyraził całkowitą gotowość do dalszej intensyfikacji stosunków i podkreślił poparcie dla wszelkich inicjatyw podejmowanych przez rząd Kosowa. Rama zapewnił o swojej gotowości zaangażowania na rzecz przyspieszenia integracji Kosowa ze strukturami euroatlantyckimi.

Na koniec swojej dwudniowej wizyty Hoxhaj podpisał  umowę z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Albanii Edmondem Haxhinasto.

– Umowa dotyczy współpracy między Radą Ministrów Republiki Albanii i Konsulatem Republiki Kosowa – powiedział Hoxhaj dodając, że ma na celu pogłębienie współpracy między dwoma krajami w obronie interesów swoich obywateli.

W oświadczeniu dla prasy wyjaśnione zostało, że współpraca będzie rozszerzana na te kraje, w których jedna ze stron nie ma przedstawicielstwa konsularnego. Ta zasada wzajemnej reprezentacji ma swoją podstawę w praktyce prawa międzynarodowego i znajduje swoje odzwierciedlenie w art. 8 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych, w którym zapisano również, że reprezentacja będzie ukierunkowane na ochronę interesów obywateli oraz służb konsularnych zgodnie z ustawodawstwem obu państw.

 

Tekst: botasot.info i top-channel.tv, tłum. i red. Monika Jamroży

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE