Home / Bałkany / Albania / Albania: Wstrzymajcie inwestycje drogowe – BŚ

Albania: Wstrzymajcie inwestycje drogowe – BŚ

Ze względu na trudną sytuację ekonomiczną Albania powinna wstrzymać wielkie inwestycje drogowe, żeby uniknąć wzrostu długu publicznego i ewentualnej konieczności wydatków na tak ważne dziedziny życia jak edukacja i służba zdrowia, radzi Bank Światowy.

– Nie jest to łatwa decyzja, ponieważ kraj niewątpliwie potrzebuje lepszej infrastruktury, rozwoju sieci elektrycznej i wodociągowej. Jeżeli jednak sytuacja w strefie euro pogarsza się i dochody okazują się niższe niż planowano w budżecie na 2012 rok, może trzeba będzie odłożyć kilka z dużych inwestycji drogowych – powiedziała dyrektor albańskiego oddziału Banku Światowego Ksenia Lvovsky. – Na pewno trzeba z uwagą monitorować sytuację finansów, nie czekać na ostatnią chwilę, ale rozpocząć zmiany najszybciej jak to tylko możliwe.

Lvovsky przypomniała, że poziom zadłużenia w Albanii wynosi około 59%, czyli znajduje się bardzo blisko granicy bezpieczeństwa dla tak rozwiniętej gospodarki. Rząd powinien zatem skoncentrować się na powiększeniu dochodów poprzez poprawę ściągalności podatków, a następnie – zainwestować w edukację i służbę zdrowia ponieważ kapitał ludzki, jak podkreślła Lvovsky, jest największym skarbem narodu.

 

Tekst i zdjęcie: 24-ore.com, tłum. i red. Piotr Zawodniak

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE