Home / Bałkany / Albania / Albania: Wypadek autobusu ze studentkami między Himarą i Sarandą: 12 zabitych, 21 rannych

Albania: Wypadek autobusu ze studentkami między Himarą i Sarandą: 12 zabitych, 21 rannych

W wypadku autobusu pełnego studentek, który stoczył się w przepaść z drogi Himara-Saranda, śmierć poniosło przynajmniej 12 osób, informuje serwis Top Channel. Pozostałe pasażerki, studentki z Elbasanu, są ranne. Żeby uczcić ofiary wypadku prezydent ogłosił wtorek, 22 maja, dniem żaloby narodowej.

Wypadek miał miejsce ok. godziny 16.15, kiedy autobus wiozący 33 studentki trzeciego roku Uniwersytetu im. Aleksandra Xhuvaniego w Elbasanie wypadł z trasy i spadł w prawie 100-metrową przepaść w miejscu zwanym Qafa e Vishës na biegnącej wzdłuż południowoalbańskiego wybrzeża szosie z Himary do Sarandy, napisano w komunikacie policji.

Ranne dziewczęta przewieziono do Szpitala Wojskowego w Tiranie. Według doniesień mediów przynajmniej dwie z nich znajdują się w stanie ciężkim.

Na miejsce wypadku pierwsi dotarli mieszkańcy okolicznych wsi, którzy zaczęli wyciągać rannych z wraku autobusu. Następnie przybyła policja i służby ratunkowe, a w Generalnej Dyrekcji Policji Państwowej powołano specjalny sztab do zarządzania sytuacją. Na miejsce tragedii wyruszyli również minister spraw wewnętrznych Bujar Nishani i dyrektor generalny policji Hysi Burgaj, żeby nadzorować przebieg akcji.

Przyczyna wypadku nie jest znana. Droga w miejscu zdarzenia, jak powiedział wójt gminy Homara Jorgo Goro, była w dobrym stanie.

Rannych w wypadku odwiedził w tirańskim szpitalu prezydent Bamir Topi. Lider opozycyjnej Partii Socjalistycznej Edi Rama podążył w jego ślady i zaapelował o oddawanie krwi – za swoim przykładem – dla ofiar wypadku. Rama zadeklarował również wsparcie w opanowaniu sytuacji ze strony rządzących w południowo-albańskich okręgach władz Socjalistów.

Oprócz obu wymienionych liderów wyrazy ubolewania dla rodzin ofiar przesłał też premier Sali Berisha przebywający obecnie na szczycie państw NATO w Chicago, a kondolencje napłynęły też m.in. z Kosowa.

Prezydent ogłosił wtorek, 22 maja, dniem żałoby narodowej.

 

Źródło: Top Channel 1 i 2, Gazeta Shqip, Panorama

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE