Home / Bałkany / Albania / Albania: Wzrost PKB 1,2%-2% w 2012 – EBOiR, BŚ

Albania: Wzrost PKB 1,2%-2% w 2012 – EBOiR, BŚ

Wzrost gospodarczy Albanii w 2012 r. wyniesie tylko 1,2%, znacznie poniżej potencjału albańskiej gospodarki, a to głównie z powodu kryzysu w strefie euro, prognozuje Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Według Banku Światowego tempo wzrostu wyniesie z kolei 2%.

– Mimo że Albanii i Bałkanom prawdopodobnie uda się uniknąć recesji w 2012 roku, to tempo wzrostu będzie bardzo niskie. Wzrost gospodarczy Albanii wyniesie nieco ponad 1%, niecałe 1,2%, – stwierdzili eksperci.

Albania może uciec od recesji, ale nie będzie w stanie powrócić do poziomu wzrostów gospodarczych z ubiegłych lat ubiegłych przed kryzysem, powiedział w wywiadzie dla Głosu Ameryki główny ekonomista EBOiR w Londynie Peter Sanfey.

Generalnie ekonomiści EBOiR twierdzą, że takie prognozy są znacznie poniżej potencjału albańskiej gospodarki, która może rozwijać się w tempie 4% lub 5% rocznie, jednak wzrost ten hamuje obecna kryzysowa sytuacja w strefie euro.

Prognoza Banku Światowego jest bardziej optymistyczna, ponieważ przewiduje wzrost gospodarczy w 2012 r. na poziomie 2%.

W przyszłym miesiącu nastąpi nasilenie kryzysu w strefie euro, zaś kilka następnych miesięcy jest niepewnych i właśnie ta niestabilność odzwierciedla się w tak różnych prognozach dla Albanii, jak i dla całego regionu, przewidują ekonomiści dodając, że sytuacja może zmienić się w ciągu jednego dnia i nie ma żadnych gwarancji rozwiązania obecnego kryzysu.

Specjaliści dodają, że jeśli uda się wyjść z kryzysu, poprawa nastrojów konsumentów i zwiększone inwestycje mogą sprawić, że wzrost gospodarczy okaże się wyższy niż początkowo prognozowano.

 

Tekst: balkanweb.com, tłum i red. Ewa Kolwaga

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE