Home / Bałkany / Albania / Albania: Zalew używanych samochodów

Albania: Zalew używanych samochodów

Każdego dnia do Albanii sprowadzanych jest średnio 130 używanych samochodów, nawet 15-letnich wynika z danych Generalnej Dyrekcji Celnej. Zalew spowodowany jest zastąpieniem cła importowego 20%-wym VAT-em jesienią 2011 r.

Od września 2011 r. kiedy nowe prawo weszło w życie, do kraju wjechało 18 tys. pojazdów, podaje Dyrekcja. Jeśli tak dalej pójdzie, Albania zmieni się w jedno wielkie cmentarzysko starych samochodów, których mieszkańcy Unii pozbywają się ze wzdlędu na wysokie podatki od nieekologicznych maszyn.

Nowe prawo nie ogranicza wieku samochodu, wprowadza za to roczną opłatę według przeliczników zależnych od roku produkcji i rodzaju silnika, której wysokość dla 15-letniego samochodu ze standardowym silnikiem jest jeszcze znośna.

Zniesienie cła importowego obniżyło cenę samochodów o przynajmniej 70%, szczególnie dla aut z rocznika 2004-2005, szacują władze celne. W efekcie w Tiranie można oglądać zaparkowane samochody bez tablic rejestracyjnych, oczekujące na nabywcę.

Z drugiej strony jest rynek aut nowych. W ciągu ostatnich czterech miesięcy 2011 r. sprzedaż spadła o co najmniej 60%, deklarują dilerzy dodając, że sporej części salonów grozi bankructwo.

– Dane pokazują spadek zarówno w porównaniu z okresem sprzed zniesienia cła, jak i rok do roku – narzeka jeden z menedżerów.

Potwierdzają to oficjalne dane. W 2011 r. nie sprzedano nawet 2 tysięcy nowych samochodów, podczas gdy w poprzednich latach było to ok. 3,5 tysiąca rocznie.

 

Tekst: Gazeta Shqip, tłum. i red. Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE