Home / Bałkany / Albania / Albania: Zamiast zboża – kiwi. Nowe trendy w albańskim rolnictwie

Albania: Zamiast zboża – kiwi. Nowe trendy w albańskim rolnictwie

Kiwi, truskawki i pieczarki wkraczają na albańskie pola zastępując tradycyjnie uprawiane tam zboża, powiedział wiceminister rolnictwa Ndoc Fasllia w wywiadzie dla Albanian Screen. Zmiana struktury upraw spowodowana jest z jednej strony malejącą opłacalnością produkcji zboża, a z drugiej – rosnącym popytem na inne rosliny.

– Wprawadza się uprawy i produkty, które przed 1990 r. nie były praktycznie w ogóle znane, myślę tu szczególnie o kiwi, której powierzchnia upraw wynosi w Albanii ok. 30 ha – powiedział Fasllia. – Truskawka, mimo że była znana wcześniej, uprawiana była w stopniu znikomym, […] a teraz jest to 25 ha i rośnie.

Popularne robią się też jeżyny, uprawne, a nie te dzikie z małymi owocami, zaznaczył wiceminister. – I to nie tylko te czarne, również czerwone, których nazwa to maliny – dodał dowodząc istotnie małego rozpowszechnienia malin w Albanii.

Pojawiają się również farmy pieczarek, głównie w środkowej i południowej części kraju. Inną ekstrawagancją są hodowle ślimaków.

Podsumowując, nadal dominują uprawy paszowe, głównie lucerny, które zajmują prawie 50% ogółu powierzchni uprawnej; na drugim miejscu są zboża – ok. 30%, przede wszystkim pszenica i kukurydza, a resztę zajmują warzywa i ziemniaki, powiedział wiceminister. Relatywnie nowe zjawisko zastępowania zbóż przez owoce będzie się jednak nasilać.

 

Źródło: Albanian Screen

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE