Home / Bałkany / Albania / Albania: Zmarł następca tronu Leka Zogu I

Albania: Zmarł następca tronu Leka Zogu I

Tirana| 1 grudnia 2011 r.

 

W środę w Tiranie w wieku 72 lat zmarł albański następca tronu Leka Zogu I. Kondolencje napłynęły m.in. z Kosowa, którego prezydent Atifete Jahjaga i premier Hashim Thaçi przesłali rodzinie Leka Zogu wyrazy współczucia określając jego śmierć jako „wielką stratę dla narodu albańskiego.”

„Doceniamy wkład rodziny królewskiej w budowę albańskiego państwa i demokracji, i pracę dla dobra narodu,” napisała prezydent Jahjaga.

Na sobotę premier Albanii Sali Berisha ogłosił żałobę narodową.

 

Leka Zogu urodził się 5 kwietnia 1939 r. jako syn króla Zogu I i królowej Geraldiny. Po ucieczce rodziny do Egiptu, w 1946 r. Leka rozpoczął naukę w Aleksandrii. Po przeprowadzce rodziny do Francji, w 1955 r. studiował w Szwajcarii, a następnie w Royal Military Academy w Londynie oraz na wydziale nauk politycznych paryskiej Sorbony.

Po śmierci ojca, 9 kwietnia 1961 r. Leka został koronowany na króla w ceremonii w paryskim hotelu Bristol, w obecności byłych posłów albańskiego parlamentu oraz 70 delegatów spośród emigracji.

W 1975 r. Leka Zogu wziął ślub z Suzaną, i od 1979 r. mieszkali w Johannesburgu. W 1993 r. po raz pierwszy przyjechał do Tirany, jednak od ówczesnych otrzymał nakaz niezwłocznego opuszczenia kraju.

W kwietniu 1997 r. ponownie przybył do Albanii, a podczas wizyty wziął udział w spotkaniach we wszystkich częściach kraju.

W referendum 29 czerwca 1997 r. Albańczycy nie poparli jego idei przywrócenia w Albanii monarchii. Po tej porażce Leka ponownie wyjechał, żeby wrócić w czerwcu 2001 r. i mieszkać w ojczyźnie do śmierci. W ostatnich latach odsunął się od działalności politycznej i społecznej. Jego obowiązki publiczne przejął syn, Leka, który aktualnie pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, i jest liderem Partii Ruch Legalność (Partia Lëvizja Legaliteti).

 

Tekst: Shekulli, tłum. i red. Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE