Home / Bałkany / Albania / Albania: Zużycie energii niższe o 20% do 2020 – nowa strategia

Albania: Zużycie energii niższe o 20% do 2020 – nowa strategia

Albania obniży zużycie energii o 9% do 2018 r. i o 20% do 2020 r., wynika z projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki.

Nowa ustawa wymaga od samorządów wydawania pozwoleń na budowę tylko w przypadkach, gdy dana inwestycja spełnia kryteria efektywności, poinformował dyrektor ds. polityki energetycznej Krajowej Agencji Zasobów Naturalnych (AKBN) Enea Sherifi dodając, że wraz z wejściem w życie ustawy import produktów niewydajnych energetycznie będzie niedozwolony.

W Albanii wysokie zużycie energii spowodowane jest istnieniem przestarzałych instalacji w budynkach powstałych w okresie komunizmu. Ponadto, nowoczesne budynki również nie spełniają energooszczędnych kryteriów.

Do zdecydowanych kroków w dziedzinie oszczędności energetycznych zmusiły rząd ostatnie problemy z zaopatrzeniem kraju w energię spowodowane suszą i zwiększonym zużyciem zimą.

Narodowa strategia wprowadzająca obowiązek oszczędzania energii obejmie swoim zasięgiem zarówno instytucje publiczne, jak i osoby prywatne. Zawarty będzie w niej również obowiązek promowania produktów energooszczędnych.

Mimo że ustawa energetyczna z 2003 r. zawierała strategię redukcji zużycia energii, jej założenia jednak do tej pory nie zostały wdrożone.

 

Źródło: TV Scan

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE