Home / Bałkany / Albania / Albania: Zysk sektora bankowego rośnie ponad dwukrotnie r/r w II kwartale dzięki niższym odpisom i kontroli kosztów

Albania: Zysk sektora bankowego rośnie ponad dwukrotnie r/r w II kwartale dzięki niższym odpisom i kontroli kosztów

Zysk netto albańskiego sektora bankowego wzrósł w II kwartale br. ponad dwukrotnie r/r do ALL 2,36 mld (EUR 16,9 mln), mimo negatywnego wyniku z pozostałej działalności, a głównie dzięki radykalnie zmniejszonym odpisom aktualizacyjnym (o 77,1% r/r) i nieznacznie rosnącym kosztom działalności banków, wynika z danych Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh).

Wynik odsetkowy netto wzrósł o 2% r/r do ALL 19,7 mld (EUR 141 mln), wynik z działalności bankowej o 15,63% r/r, wynik z działalności operacyjnej już o 94,9% r/r.

Redukcja opisów i prowizji w II wkartale br. w porównaniu z rokiem ubiegłym może świadczyć o stabilizacji jakości portfela kredytowego i braku potrzeby tworzenia dodatkowych rezerw na tzw. złe kredyty. Równocześnie wynik odsetkowy wzrósł o kilka procent r/r dostarczając stabilnej bazy przychodowej równoważącej negatywny wynik z pozostałej działalności.

W porównaniu kwartał do kwartału wartości i struktura zmian wygląda zupełnie inaczej, jednak wzór powtarza się w przypadku porównywania wyników półrocznych r/r, co świadczy o znacznej sezonowości działalności albańskich banków.

W pierwszym półroczu br. zysk netto wzrósł jeszcze bardziej niż w II kwartale r/r, bo aż o 141%, m.in. ze względu na niższą efektywną stopę podatku dochodowego. Wynik odsetkowy zwiększył się o prawie 4% r/r, koszty odpisów spadły o 84% r/r, co mimo negatywnego wyniku z pozostałej działalności poprawiło wynik z działalności bankowej o 18% r/r. Lekko rosnące koszty (4,7% r/r) wywindowały wynik z działalności operacyjnej ponad dwukrotnie.

 

Zestawienie wyników sektora bankowego w II kwartale 2012 r.

 

Źródło: bankofalbania.org

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE