Home / Gospodarka / Inwestycje / Albańska Loteria sprzedana Austriakom

Albańska Loteria sprzedana Austriakom

Albańską Loterię Narodową (Lotaria Kombëtare) kupiła austriacka firma Austrian Lottery, ogłosiło Ministerstwo Finansów. Firma na drodze przetargu zyskuje dziesięcioletni monopol na siedem gier losowych za niewielką kwotę 3,5 mln EUR, koncesja obejmuje zatem większą część albańskiego rynku gier. Podatki, które Austrian Lottery będzie płacić w Albanii są dwa razy niższe niż te w Austrii, głównym rynku działania firmy.

Przebieg otwartego 20 czerwca przetargu wzbudził kontrowersje z powodu wszczęcia przez austriacki parlament śledztwa wobec Austrain Lottery w sprawie domniemanych łapówek wręczanych politykom i nielegalnych praktyk monopolistycznych.

Konkurent Austriaków w przetargu o loterię grecki Intralot 13 sierpnia wniósł do Ministerstwa Finansów prośbę o ujawnienie przebiegu doboru firm konsultacyjnych. Ministerstwo nie udzieliło jednak odpowiedzi. Sprawa trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich, który ponownie skierował do Ministerstwa odpowiednią prośbę. Również inne odrzucone firmy zgłaszały wątpliwości co do przetargu, podając w wątpliwość bezstronność procedur  i wskazując na możliwość faworyzowania Austrian Lottery przez rząd.

Konsultantami przetargu były belgijska firma specjalizująca się w prawie hazardowym Vlaemminck & Partners i zajmująca się loteriami firma consultingowa QLot ze Szwecji.

Kontrakt z Austrian Lottery zostanie podpisany w ciągu 30 dni.

 

Źródło: Top Channel 1 i 2

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE