Home / Bałkany / Serbia / Albańskie organizacje polityczne z południa Serbii skierowały rezolucję do władz w Belgradzie

Albańskie organizacje polityczne z południa Serbii skierowały rezolucję do władz w Belgradzie

Rezolucja- tanjug.rs

9 marca w Preševie odbyło zebranie Zgromadzenia albańskich działaczy samorządowych gmin Preševo, Bujanovac i Medveđa (Skupština albanskih odbornika Preševa, Bujanovca i Medveđe) które ukonstytuował się jako nowa organizacja. Na spotkaniu przyjęto deklarację zatytułowaną „Niezbędne środki dla rozwiązywania problemów Albańczyków w Dolinie Preševskiej”(„Urgentne mere za rešavanje problema Albanaca Preševske doline”), która ma zostać w najbliższym czasie skierowana do rządu Serbii.
W dokumencie żąda się, by władze serbskie w trybie pilnym podjęły działania mające na celu poprawę sytuacji Albańczyków w południowej części kraju. Wśród najważniejszych postulatów znalazły się kwestie języka i symboli narodowych, bezpieczeństwa, sytuacji ekonomicznej w regionie, decentralizacji sądownictwa, a także opieki socjalnej oraz zdrowotnej.
Liderzy albańskich organizacji chcą także przywrócenia usuniętego w styczniu pomnika upamiętniającego członków OVPBM (o jego usunięciu pisaliśmy). Postulują oni również, by zwiększyła się liczba Albańczyków zatrudnionych w instytucjach państwowych.
Rezolucja wzorowana jest na projekcie serbskich władz proponującym stworzenie w Kosowie wspólnoty gmin serbskich w Kosowie, która zostałaby wyposażona w odpowiednie uprawnienia polityczne.
– Rezolucja dotyczy przede wszystkim realizowania politycznych praw Albańczyków z Doliny Preševskiej. Konkretnie dążymy do tego, by uzyskać takie same prawa, jakie mają Serbowie na północy Kosowa, a to oznacza, że jeśli kontrolują oni odprawy celne w północnym Kosowie, chcemy, by Albańczycy kontrolowali odprawy na przejściu granicznym Bela Zemlja – powiedział lider Ruchu na rzecz Demokratycznego Rozwoju (Pokret za demokratski progres) Jonuz Musliu.
Przewodniczący Organu Koordynującego dla gmin Preševo, Bujanovac i Medveđa (Koordinaciono telo za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđu) Zoran Stanković, reagując na wysunięte postulaty, powiedział, że władze serbskie są gotowe podjąć działania zmierzające do poprawy sytuacji w regionie, jednak nie mogą to być rozwiązania analogiczne do tych tworzonych dla Kosowa.
– Albańczycy są równoprawnymi obywatelami kraju i trzeba skończyć z rozciąganiem paralel, gdyż widać, że gdy tylko pojawi się kwestia północy Kosowa, na południu Serbii można usłyszeć nowe żądania albańskich liderów- powiedział Stanković.

Źródła: tanjug.rs, rts.rs, pressonline.rs,

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE