Home / Bałkany / Bułgaria / Aleksandar Prokopiev – Mały człowiek: bajki z lewej kieszeni

Aleksandar Prokopiev – Mały człowiek: bajki z lewej kieszeni

Już wkrótce do księgarń trafi książka macedońskiego pisarza Aleksandra Prokopieva

Chodzi o pozycję „Mały człowiek: bajki z lewej kieszeni” – zbiór bajek dla dorosłych, za który Aleksandar Prokopiev otrzymał w 2012 roku międzynarodową nagrodę Balkanika, najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie na Bałkanach. Autor wprowadza nas w świat uniwersalnych wartości, w którym fikcja przeplata się z rzeczywistością. Z perspektywy dojrzałego człowieka stara się odkryć na nowo znaczenie miłości i dobra, umiejscawiając czytelnika w wirze niesamowitych historii, nieprzewidywalnych zwrotów akcji, dając przy tym szansę na zatrzymanie się i oddanie chwili refleksji.

Przedstawione bajki swoją formą i czasem treścią, odnoszą się do zasłyszanych w dzieciństwie opowieści Andersena i innych bajarzy, zawierają jednak w sobie pierwiastek szaleństwa. Jak wskazuje sam tytuł książki, są przewrotne w swojej naturze, zostały bowiem wydobyte z najciemniejszych zakamarków lewej kieszeni autora. Pokazuje on nam drugą stronę, na pierwszy rzut oka, dziecinnych i niewinnie wyglądających historii. Odziera je z magii walki dobra ze złem, sprowadza na ziemię, a ich bohaterami czyni zwykłych, małych ludzi, wraz z ich przywarami, egoistycznymi pragnieniami i pospolitymi problemami.

Czytając bajki Aleksandra Prokopieva, trudno przeoczyć liczne nawiązania do sytuacji społeczno politycznej, nie tylko w Macedonii, ale ogólniej, w krajach, które w przeciwieństwie do bogatych państw zachodnich, wciąż są na dorobku. Podejmowane tematy często krążą wokół korupcji, politycznej arogancji i zwykłej nieuczciwości.

 

Aleksandar Prokopiev, ur. w 1953 r. w Skopje, macedoński prozaik i eseista, którego dzieła przetłumaczono na język angielski, francuski, włoski, japoński, rosyjski, polski, węgierski, czeski, słowacki i inne. W latach osiemdziesiątych, jako członek jugosłowiańskiego zespołu rockowego Idoli napisał, między innymi, popularną również w Polsce, piosenkę „Rzadko cię widuję z dziewczętami”, do której prawa autorskie przekazał swojemu przyjacielowi Vladimirowi Diwljanowi, zrezygnował jednak z kariery muzycznej na rzecz studiów na Uniwersytecie w Belgradzie i na Sorbonie. W tym okresie powstają jego pierwsze książki „Młody mistrz gry” [1983], „albo” [1987] oraz „Żeglując na południe” [1988]. Obecnie wykłada w Instytucie Literatury Macedońskiej na Uniwersytecie świętych Cyryla i Metodego w Skopje. Jego głównym obiektem zainteresowań są bajki, w swojej twórczości często korzysta z tej formy wyrazu. W 2012 roku za książkę „Mały człowiek: bajki z lewej kieszeni” otrzymał nagrodę Balkanika, kilka lat wcześniej był nominowany do tej samej nagrody za książkę „Podglądacz”.

Książka jest częścią serii Na południe wydawnictwa Toczka, której patronuje balkanistyka.org. Ideą stworzenia serii „Na południe” jest przedstawienie polskim czytelnikom literatury krajów bałkańskich, która w Polsce jest mało obecna, albo nie ma jej wcale. W jej ramach znajdować się będą książki „z Bałkanów, a nie o Bałkanach”, których w księgarniach jest pod dostatkiem. Skupiać będziemy się przede wszystkim na literaturze pięknej. Autorzy prezentowani w tej serii, należeć będą do grona zdobywców nagród literackich. Znajdą się wśród nich pisarze między innymi z krajów takich jak Macedonia, Serbia, Chorwacja, Bułgaria czy Słowenia.

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE