Home / Społeczeństwo / Ali Pasza z Grecji czy z Tepeleny?

Ali Pasza z Grecji czy z Tepeleny?

balkanweb.com

Twierdza Alego Paszy w Janinie jest zadbana i otoczona szacunkiem. To podejście może dziwić, ze względu na fakt, iż Grecy nie uważają słynnego paszy Tepeleny za bohatera, nawet, w tradycji ustnej i folklorze uznawany jest on za przeklętego. Lecz pomimo negatywnej opinii Greków na temat tej postaci, Grecy zachowali jego dziedzictwo. Twierdza w Janinie po dziś dzień ukazuje potęgę Tepeleny, której sława dotarła na salony arystokracji europejskiej.

Przeciwnie, druga siedziba Alego Paszy, Tepelena, daje obraz obojętności  i ignorancji Albańczyków wobec swojego dziedzictwa narodowego. W ciągu 20 lat demokracji, wpływowi politycy pochodzący z Tepeleny nie zrobili niczego, w kierunku uratowania zrujnowanej twierdzy. Zabytek na skalę narodową został ograbiony i zniszczony. Obecnie powoli obraca się w ruinę, zanim ktoś pójdzie po rozum do głowy i ocali twierdzę Alego od zapomnienia.

W grudniu zeszłego roku, podczas konferencji związanej z obchodami stulecia niepodległości Albanii, premier Sali Berisha wystąpił z postulatem o sprowadzenie głowy Alego Paszy ze Stambułu. Swój pomysł argumentował tym, jak ważny dla Albanii jest ten bohater narodowy, i jak jego dokonania dają dowód na wielkość narodu albańskiego.

Z drugiej strony jednak, w Tepelenie można zobaczyć, jak w rzeczywistości Ministerstwo Kultury (Ministria e turizmit, kulturës, rinisë dhe sporteve – MTKRS) zadbało o twierdzę Alego Paszy. Prace wykonywane w okolicy twierdzy, zlecone przez MTKRS, finansowane przez podatników, pogarszają jeszcze obecny stan. To szybkie „restauracja” zabytku jest dowodem na to, jakie pokrycie mają szumne obietnice związane z ochroną dziedzictwa albańskiego.

 

Źródło: BalkanWeb, Gazeta Tema

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE