Home / Bałkany / Czarnogóra / Ambasador Federacji Rosyjskiej: wybory wewnętrzną sprawą Czarnogóry

Ambasador Federacji Rosyjskiej: wybory wewnętrzną sprawą Czarnogóry

Podczas przedwyborczego spotkania przewodniczącego Demokratycznej Partii Socjalistów (DPS) Milo Đukanovicia z ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Czarnogórze Andrejem Nesterenko, które odbyło się 12 października ambasador wyraził zadowolenie z realacji między dwoma krajami, które jak podkreślił  łączy tradycyjna przyjaźń, jednak zasadniczym tematem dyskusji były przedterminowe wybory.

Lider DPS i szef koalicji Europejska Czarnogóra Milo Đukanović rozmawiał z ambasadorem Federacji Rosyjskiej o bieżących kwestiach dotyczących wyborów w Czarnogórze i zapewnił go, że kampania wyborcza przebiegała z poszanowaniem zasad demokracji. Zdaniem Đukanovicia wszystkie partie kandydujące miały szeroki zakres możliwości aby dotrzeć do  wyborców, przedstawić im swój program i przekonać do oddania głosu.

Jednocześnie Nesterenko stanowczo zaprzeczył rewelacjom dziennika Dan, który twierdził, że podczas wspólnej wideokonferencji, Jedna Rosja (partia Władimira Putina) udzieliła poparcia partii Nowa Serbska Demokracja i życzyła sukcesu koalicji Front Demokratyczny w wyborach parlamentarnych. Według relacji dziennika Dan do zdarzenia doszło podczas wideokonferencji dotyczącej wyborów, możliwości współpracy obu krajów i ewentualnego wejścia Czarnogóry do NATO.

– Wybory są wewnętrzną sprawą Czarnogóry i jej obywateli, w którą nie mogą być mieszane żadne inne państwa. Rozpatrujemy październikowe wybory wyłącznie jako temat swobodnej decyzji obywateli kraju. Inaczej mówiąc – jest to wewnętrzna sprawa samych Czarnogórców, w którą zgodnie z aktualną praktyką międzynarodową nie może ingerować żadne obce państwo. Ta zasada jest dla nas aksjomatem. Powiązania, które ustanawiane są na poziomie międzynarodowym między różnymi partiami parlamentarnymi innych krajów reflektują realizację ich prawa do wymiany opinii w najszerszym spektrum zagadnień – oświadczył Nesterenko.

Źródło: pobjeda.me, pobjeda.me

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE