Home / Polityka / Ambasador Turcji wydalony z Egiptu
Erdogan - Mursi - franceinfo

Ambasador Turcji wydalony z Egiptu

Turecko-egipski kryzys, powstały w wyniku odwołania z urzędu islamisty Muhammada Mursiego oraz represji jego zwolenników w lipcu bieżącego roku, pogorszył się w sobotę, 23 listopada 2013 r. Kair wydalił ambasadora Turcji oraz ograniczył swoją reprezentację dyplomatyczną w Ankarze. W odpowiedzi na to Ankara ogłosiła ambasadora egipskiego w Turcji persona non grata.

„Wielki demokrata”. Tymi słowami premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan, w piątek 22 listopada 2013 r.,  określił  byłego prezydenta Mursiego z okazji upływu setnego dnia od zamieszek na placu Tahrir, kładąc nacisk na szacunek, jaki wzbudziła w nim „postawa” Egipcjanina przed sądem, jednocześnie podkreślając jego brak dla organizatorów zamachu stanu.

Centrum konfliktu: Bracia Muzułmanie

Z pewnością to ostatnie zdanie głowy tureckiego rządu rozgniewało władze Egiptu, które już wielokrotnie wcześniej wskazywały na ingerencję Turcji w ich sprawy wewnętrzne. Turcja okazała bardzo krytyczne stanowisko po obaleniu prezydenta Muhammada Mursiego 3 lipca 2013 r. wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego.

- Nigdy nie zaakceptuję tych, którzy doszli do władzy przez zamach stanu – zadeklarował Recep Tayyip Erdoğan, którego konserwatywno-islamistyczna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju bliska jest Braciom Muzułmanom. Od tej chwili napięcie rośnie, co, zdaje się, nie wzbudza niepokoju u premiera Turcji, który wykonuje publicznie gest uniesionych czterech palców, symbol Placu Tahrir.

Nic już nie układa się dobrze między Turcją a Egiptem

Władze Egiptu tylko czekały na kroplę oliwy, którą sam premier Republiki Tureckiej dolał do ognia wielokrotnie używając sformułowania „zamach stanu na prezydenta Muhammada Mursiego”. Kairscy krytycy polityki Erdoğana nie wahają się wskazywać na bliskość Partii Sprawiedliwości i Rozwoju oraz Partii Wolności i Sprawiedliwości Mursiego. Według nich, obydwa te ugrupowania to nic innego niż Bracia Muzułmanie.

Jednakże te polityczne waśnie mogą dużo kosztować obydwie partie. Zyski z wymian handlowych wynosiły 5 mld USD w 2012 r., o 33% więcej niż w roku poprzednim. Szala przechyliła się zdecydowanie w stronę Turcji, która eksportowała prawie 3,5 mld USD do Egiptu.

Z drugiej strony Turcy zainwestowali blisko 2 mld USD oraz utworzyli 50 tys. miejsc pracy w Egipcie. Pogorszenie kontaktów kairsko-ankarskich może wkrótce zagrozić dobrej koniunkturze handlowej i na rynku pracy. Prezydent Turcji Abdullah Gül próbował załagodzić konflikt, twierdząc iż „sytuacja jest przejściowa”.

- Mam nadzieję, że nasze relacje się polepszą – zadeklarował w trakcie krótkiego przemówienia transmitowanego w telewizji.

Magdalena Malec

Źródła: rfi.fr/moyen-orient, franceinfo.fr/politique

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE