Home / Kultura / Amerykanka stworzyła piękny przewodnik po Serbii!
Źródło: emmafik.com
Źródło: emmafik.com

Amerykanka stworzyła piękny przewodnik po Serbii!

Zachwycona przyrodą i zwyczajami Serbii, Emma Fik wydała „Ilustrowany przewodnik po Serbii”. To zbiór ponad 200 ilustracji opowiadających o zabytkach Serbii, jej dziedzictwie kulturowym oraz tym niematerialnym.  Autorka przewodnika ponad dwa lata podróżowała po kraju. Tematyka ilustracji jest bardzo zróżnicowana. Od monastyrów, katedr, poprzez piękno lokalnej przyrody, aż po przedmioty życia codziennego.

Album jest pełen opisów serbskich potraw, przepisów, narodowych zwyczajów, obrzędów. Pojawia się charakterystyka belgradzkiej mody ulicznej, impresje dotyczące stereotypów na Bałkanach. Emma Fik pokazuje w swoim przewodniku m.in. jak powstają słynne kilimy z miasta Pirot, jak Serbowie obchodzą Đurđevdan, czyli święto św. Jerzego.

Autorka poprzez miniatury obrazów pokazuje lokalne wierzenia i tradycje. Pojawiają się także elementy kultowe dla serbskiej kultury, jak np. chipsy Smoki, herbatniki plazma, czekolada Najlepše želje czy zapałki Zebra.

Przewodnik pełen jest ilustracji dań kuchni serbskiej oraz wojwodińskiej. Fik podaje przepisy m.in. na gulasz, ajvar i kawę po turecku.

Emma Fik przyjechała do Serbii w 2013r. aby uczyć języka angielskiego jako stypendystka amerykańskiej uczelni. – W Serbii odkryłam swoje artystyczne oblicze i zaczęłam malować. Od czterech lat nie miałam pędzla w ręku, a po przyjeździe do Serbii znalazłam czas i inspirację. Planowałam rozpocząć studia podyplomowe, ale malarstwo tak mnie wciągnęło, że z tego zrezygnowałam. Sztuka czyni mnie szczęśliwą i nie chciałabym robić niczego innego” – powiedziała artystka.

Przed wydaniem przewodnika amerykanka utworzyła na facebooku profil pod nazwą „Snippets of Serbia”, gdzie pojawiały się jej rysunki. Większość z nich znalazła się w wydanym właśnie przewodniku. Artystka planuje w najbliższej przyszłości zorganizować kilka wystaw i spotkań promujących książkę. Jesienią tego roku zamierza wrócić do domu. Tam będzie tworzyć kolejne ilustracje dotyczące tym razem Ameryki.

Rysunki można znaleźć na facebooku  https://www.facebook.com/emma.sylvie.snippets?fref=ts

Więcej informacji na stronie autorki http://www.emmafick.com/

Źródła: polityka.rsemmafick.com

 

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE