Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Amerykańska agencja rządowa DEA otworzy swój oddział w Bułgarii

Amerykańska agencja rządowa DEA otworzy swój oddział w Bułgarii

Amerykańska agencja rządowa do walki z narkotykami (DEA) we wtorek otworzy swoje biuro w budynku ambasady amerykańskiej w Sofii. Podczas otwarcia będą obecni Minister Spraw Wewnętrznych Cwetan Cwetanow oraz Administrator DEA, Michelle Lionheart.

Według wcześniejszych informacji, środki przeznaczone na pracę oddziału w Bułgarii będą pochodziły z  agencji w USA, lecz nie zostało jeszcze podane ile osób będzie w nim zatrudnionych.

Amerykańska agencja DEA od dawna współpracuje z bułgarską Główną Dyrekcją ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej (CDCOC). Dzięki ich współpracy od 2008 roku skonfiskowano narkotyki o łącznej wartości ponad 3,1 mln USD (ok. 9,61 mln PLN).

Minister uważa, że utworzenie oddziału DEA w Bułgarii jest widocznym znakiem zaufania ze strony USA oraz partnerstwa strategicznego. Cwetanow wyraził również podziękowanie za wyszkolenie bułgarskich urzędników do walki z handlem narkotykami i praniem brudnych pieniędzy.

 

Źródło: dnevnik.bg, trud.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE