Home / Gospodarka / Analiza kondycji słoweńskich przedsiębiorstw w 2012 roku

Analiza kondycji słoweńskich przedsiębiorstw w 2012 roku

Telekom Slovenije - delo.si

Słoweńskie przedsiębiorstwa w ostatnich dniach przedstawiają wyniki finansowe za rok 2012. W czwartek opublikował je Telekom Slovenije.  Tygodnik Delo przyjrzał się osiągnięciom najważniejszych słoweńskich firm i towarzystw ubezpieczeniowych.

Spółka Telekom w ubiegłym roku zebrała przychody w wysokości 793,1 mln EUR, przy czym 43,5 mln EUR zysku netto.  Jej zeszłoroczne przychody miały wartość o 3,8% niższą niż w roku 2011. Jak dostrzegają eksperci – spadek przychodów operacyjnych dla telefonii komórkowej oraz stacjonarnej nie był  zaskoczeniem, a jedynie wynikiem niesprzyjającej sytuacji gospodarczej i ogólnego negatywnego trendu panującego w tej branży. EBITDA w przypadku spółki Telekom wyniosła 241,5 mln EUR, stanowiąc 30,4% udział w przychodach. Zysk operacyjny stanowił 62,3 mln EUR, czyli prawie milion euro mniej niż rok wcześniej, natomiast  zysk netto 43,5 mln EUR, co daje wynik lepszy o 28% niż w poprzednim roku. Według ekspertów jest on rezultatem m.in. działań w zakresie ograniczenia kosztów oraz optymalizacji procesów biznesowych. Dzięki temu Grupa Telekom, która pod koniec ubiegłego roku zatrudniała 4724 pracowników i zainwestowała 128 mln EUR, zaoszczędziła w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 35 mln. Na inwestycje w ubiegłym roku Telekom przeznaczył 39% więcej środków niż w roku poprzednim. Większość z nich przeznaczono na budowę i modernizację sieci, w szczególności sieci komórkowej trzeciej i czwartej generacji (LTE). Mniejsza część inwestycji została poświęcona na nowe usługi, takie jak cloud computing, reklamę cyfrową, usługi itp. Ważnym czynnikiem dla długoterminowej stabilności Telekomu jest zmniejszenie zadłużenia. Większe kredyty, które obecnie ciążą na spółce, zostały zaciągnięte w okresie boomu gospodarczego, kiedy rozszerzyła ona działalność na rynkach zagranicznych, głównie bałkańskich. Dług finansowy netto, który  pod  koniec ubiegłego roku wyniósł 330,3 mln EUR zmniejszył się o 15 %, czyli o 58,3 mln.

Z kolei spółka Krka w zeszłym roku  po raz trzeci z rzędu przekroczyła miliard euro ze sprzedaży, zyskując 1,143 mld, co stanowi wynik lepszy o 6% niż w roku poprzedzającym. Szacuje się, że w tym roku słoweńska firma farmaceutyczna osiągnie 155 mln EUR czystego zysku. Sprzedaż natomiast ma się powiększyć o 6% i przekroczyć 1,2 mld EUR. W tym roku Krka chce również zwiększyć ilość pracowników  zatrudnionych na stałe do 10 tys, po raz pierwszy będzie ich więcej za granicą niż w Słowenii. Tegoroczny zysk ma być wedle oczekiwań na poziomie ubiegłorocznym.

W przypadku tegorocznych planów zarządy spółek są w dużej mierze ostrożne i ostrzegają, że sytuacja gospodarcza nadal nie sprzyja  sprzedaży.

Petrol już w zeszłym roku zapowiadał, że sprzeda mniej produktów naftowych w roku 2013, na tę chwilę sytuacja ta wygląda jeszcze gorzej.  Spadek sprzedaży na rynku krajowym spółka Petrol próbuje zrekompensować sprzedażą na rynku UE. Na ten rok przewiduje się, że spółka przekroczy granicę 4 mld EUR ze sprzedaży, a  zysk wzrośnie o 8% w stosunku do 2011.

Gorenje, które zakończyło rok 2012 z zyskiem w wysokości 0,1 mln EUR, rok 2013 rozpoczęło odsprzedaniem segmentów, które były nieopłacalne dla spółki od 2008 roku. Krok ten stanowi kontynuację restrukturyzacji Gorenje, która oparta jest na przeniesieniu zakładów produkcyjnych z północy na południe Europy i jeszcze się nie zakończyła. Po restrukturyzacji, Gorenje będzie działało w trzech lokalizacjach: w Słowenii, Czechach i Serbii. Tegoroczne plany obejmują skupienie się na Europie Wschodniej, zwłaszcza na rynku rosyjskim i ukraińskim, gdzie planuje się osiągniecie większej rentowności.

Spółka Mercator mimo stabilnych przychodów ze sprzedaży, które w roku 2012 pozostawały na poziomie z 2011 roku odnotowała wysoką stratę netto.

Kondycja słoweńskich firm ubezpieczeniowych, oceniania na podstawie zeszłorocznych wyników przedstawia się natomiast znakomicie.  Wstępne szacowania zysków netto za zeszły rok dały bardzo dobre wyniki w przypadku spółki Triglav. Odnotowała ona 936,3 mln EUR brutto zysku, co daje mniej o  5% procent niż w ubiegłym roku, jednak przy tym  wytworzyła  73,2 mln EUR zysku netto, czyli o 54% więcej niż w 2011 roku. Jak podkreśla, Matjaž Rakovec, prezes Triglav, spółka odnotowała rekordowy poziom zysków od 2006 roku.

Z fenomenalnego wyniku w  2012 roku jest zadowolona również firma ubezpieczeniowa Tilia, zysk jest większy o ponad 50%. Jak tłumaczą przedsiębiorcy, jest to efekt wyższej wydajności oraz obniżenia kosztów.

W firmie ubezpieczeniowej Maribor zebrano w zeszłym roku 7,7 mln EUR zysku, a Pozavarovalanica Sava zarobiła  11 mln EUR netto.

Źródło: delo.si

 

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE