Home / Baklava / Andrej Pejić zagra w najnowszym filmie Sophii Coppoli „Mała Syrenka”
andrej pejić

Andrej Pejić zagra w najnowszym filmie Sophii Coppoli „Mała Syrenka”

Andrej Pejić to model, którego sesje zdjęciowe często stanowią gorący temat dla opinii publicznej. W ostatnim czasie kontrowersje wywołała informacja, że Pejić zagra w filmowej adaptacji baśni Hansa Christiana Andersena jedną z sióstr Małej Syrenki. Czytając większość artykułów dotyczących najnowszego filmowego skandalu dowiadujemy się, że Pejić to Australian androgynous model. Chłopak urodzony w Tuluzie, syn Jordanki Savić i Vlado Peićia – dlaczego więc Andrej określany jest mianem Australijczyka?

Osobę znającą podstawy historii Bałkanów, nie zdziwi emigracja rodziny Pejića i ucieczka z Jugosławii lat ‘90. Przyszły model przyszedł na świat w Bośni w 1991 roku. Jego mama to bośniacka Serbka, ojciec jest Chorwatem. Jordanka i Vlado rozwiedli się jednak krótko po narodzinach Andreja. Kiedy wybuchła wojna, Jordanka Savić została sama z dwójką małych dzieci (Andrej ma starszego brata Igora). Kobieta uciekła do Serbii i osiedliła się w obozie dla uchodźców w pobliżu Belgradu. Jednak po bombardowaniu Serbii w 1999 roku, także stolica okazała się niewystarczająco bezpiecznym miejscem dla matki z dwójką dzieci. W 2000 roku rodzina ze statusem uchodźców politycznych przeniosła się do Melburne. Faktem jest, że Pejić zadebiutował w Australii. Jego rodzimą agencją jest Chadwick Models Melbourne, jednak to na Bałkanach spędził pierwsze dziewięć lat swojego życia, tam się urodził.

Jego kariera rozwinęła się po 2010 roku, po tym jak Pejić podpisał kontrakt z londyńską agencją Storm Models. W branży modowej zaczął pracować już dwa lata wcześniej. Brał udział w pokazach mody w Londynie, Paryżu i Tokio, ale dopiero wsparcie prestiżowej angielskiej agencji skutkowało rozpoznawalnością Andreja. W 2010 roku Storm Models oddelegowało Pejicia do pracy przy Paryskim Tygodniu Mody Męskiej. Wziął wtedy udział w pokazach takich projektantów jak Jean Paul Gaultier, Raf Simons, Paul Smith i John Galliano. Rok później, w styczniu 2011 roku Andrej wywołał pierwsze poważne kontrowersje. Po raz kolejny pracował przy Tygodniu Mody, tym razem jednak wziął udział zarówno w pokazach mody męskiej jak i damskiej. We wrześniu tego samego roku, Andrej Pejić został wymieniony na piętnastym miejscu na liście 100 najseksowniejszych kobiet świata magazynu FHM.

Kontrowersji wokół modela było niemało. Sesja dla magazynu Candy, w której Pejić odegrał dwie role – mężczyzny i kobiety. Zdjęcia przedstawiają zaaranżowaną randkę modela z samym sobą. Fotografie z Leą T. – modelką, która zmieniła płeć. Oboje (a może obaj) w męskich garniturach, tańczący tango. Kampania biustonoszy holenderskiej marki Hema z Anderejm w roli głównej, pokaz Jean Paul Gaultier z 2011, kiedy to młody model szedł po wybiegu w sukni ślubnej lub kampania promująca biżuterię tego samego projektanta. Odegranie w filmie roli siostry Małej Syrenki, będzie dla modela nowym doświadczeniem – nie grał jeszcze w filmie. Występował jednak w kobiecej roli niejednokrotnie przed obiektywem aparatu fotograficznego. W jednym z wywiadów stwierdził, że nie identyfikuje się z żadną płcią, nie lubi kategoryzowania. Jeśli to jego sposób na zdobycie rozgłosu, to trzeba przyznać, że jego plan skutkuje. Osoba Andreja Pejicia wywołuje ogromne zainteresowanie, fotografie z jego udziałem używane są przy tworzeniu chwytliwych reklamowych haseł.

Udział w filmie Sofii Coppoli Mała Syrenka będzie debiutem modela w produkcji długometrażowej, jednak w 2013 roku Pejić odbył już występ przed kamerą. Wziął udział w teledysku Davida Bowie The Stars (Are Out Tonight) u boku Tildy Swinton, Iselin Steiro, Saski de Brauw i samego Bowiego. Film Coppolii zainspirowany będzie sztuką Mała Syrenka wystawioną w dziecięcym teatrze lalek w Londynie. Projekt powstanie dla wytwórni Universal Pictures, scenariusz do filmu napisze Caroline Thompson. Według najnowszych doniesień Arielkę zagra Emma Watson. Najwięcej kontrowersji wokół projektu wzbudza jednak nadal rola Andreja Pejicia. Znając kunszt i doświadczenie Sofii Coppoli i Caroline Thompson, możemy być pewni jednego – film będzie kolejnym kinowym hitem.

Źródła: models.com, www.vogue.co.uk, deadline.com

About Anna Krause

Studentka filologii bałkańskiej UMK w Toruniu. Pomiędzy nauką serbskich słówek i albańskiej gramatyki czytuje serbskie blogi. Interesuje się popkulturą krajów byłej Jugosławii.
KOMENTARZE