Home / Bałkany / BiH / Angielska firma chce rozpocząć uprawy trufli w BiH
http3.bp.blogspot.com-Sp0BECAEvMATZzmIemn7DIAAAAAAAABWIJFdDrkUvtPEs1600trufle.jpg

Angielska firma chce rozpocząć uprawy trufli w BiH

Angielska firma Green Laboratories ogłosiła, że chce bezpłatnie przekazać bh. rolnikom sadzonki leszczyny zaszczepione grzybnią trufli, ponieważ chce rozpocząć w BiH uprawy tych niezwykle cenionych przez smakoszy grzybów. Dyrektor przedstawicielstwa Green Laboratories w Banjaluce, Senka Gatarić, zaznaczyła, że jej firma jest zainteresowana uprawą trufli w BiH z powodu korzystnych warunków klimatycznych, jakie panują w tym kraju.

Rolnicy zainteresowani uprawą trufli na swoich plantacjach, będą mogli otrzymać bezpłatnie sadzonki leszczyny (ich koszt standardowo wynosi 30 EUR za sztukę) i podpisać z Green Laboratories umowę na 20 lat, która zagwarantuje im możliwość sprzedaży trufli i orzecha laskowego po cenach światowych. Cena kilograma trufli waha się od 1000 do 5000 EUR, a cena kilograma orzecha laskowego wynosi ok. 5 EUR. Dochody wynikające ze sprzedaży zostanę podzielone między producenta (70%) i firmę (30%).

W uprawach leszczynowych trufle pojawiają się już po 3 latach, a najwięcej owocników można zebrać w okresie między 8 a 12 rokiem. Plantacje, na których uprawia się te grzyby utrzymuje się przez co najmniej 50 lat, w związku z tym zajmować się nimi muszą dwie generacje. Po 3 latach, kiedy zaczną się pojawiać pierwsze trufle, przedstawiciele firmy skorzystają z pomocy wyszkolonych psów, ponieważ tylko one będą mogły znaleźć trufle. Gatarić zapewniła, że rolnicy będą mogli liczyć na niezbędną pomoc dot. upraw. Sadzenie zaszczepionej leszczyny zaplanowano na jesień.

Green Laboratories zapowiedziało, że uprawy trufli są planowane na plantacjach o wielkości od 1000 do 3000 m². Na obszarze o wielkości 2000 m² zazwyczaj sadzi się ok. 100 sadzonek leszczyny. Podczas pierwszego roku, kiedy pojawią się plony, z każdej sadzonki będzie można otrzymać ok. 150 gramów trufli i 3 kilogramy orzechów laskowych. W związku z tym ze 100 sadzonek uzyska się 15 kilogramów trufli wartych ok. 15 000 EUR i 300 kg orzechów laskowych wartych ok. 1500 EUR. Senka Gatarić zaprosiła wszystkich zainteresowanych do zgłaszania się do firmy Green Laboratories w Banjaluce.

Źródło: indikator.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE