Home / Bałkany / Chorwacja / Anioły biznesu uratują Chorwację?

Anioły biznesu uratują Chorwację?

Główny ekonomista Banku Światowego na Europę i Azję Środkową, Indermit Gill, oznajmił, że Bank Światowy oczekuje kolejnej fali recesji w Chorwacji. Prognozy niemal we wszystkich kategoriach są pesymistyczne, a wydatki państwa spotkały się z ostrą krytyką. – Jeżeli wydatki na sektor państwowy przekraczają 40% PKB, jakość usług sektora publicznego musiałaby być wyjątkowa, żeby usprawiedliwić takie koszty – powiedział Gill, podkreślając, że państwo chorwackie źle gospodaruje pieniędzmi swoich podatników. Drugą negatywnie ocenioną kategorią są wydatki socjalne, które nie powinny przekraczać 10% PKB – w Chorwacji stanowią 14%. Kolejne negatywne wskaźniki to duży udział małych firm (ponad 30%) i niskie inwestycje w naukę i rozwój (0,8% w stosunku do 1,5% w większości krajów europejskich).

Jedyną kategorią, w której Chorwacja zebrała pochwały jest zarządzanie inwestycjami zagranicznymi, za co odpowiedzialna jest przede wszystkim polityka Chorwackiego Banku Narodowego (HNB). Indermit Gill podkreślił, że Chorwacja wchodząc do Unii Europejskiej znajduje się na niezbyt dobrej pozycji startowej i że ma tylko rok, aby przeprowadzić konieczne reformy.

Mały krok w tym kierunku uczynił już prezydent Ivo Josipović. Przy użyciu Facebooka zaprosił do Chorwacji anioła biznesu, Dave’a McClure’a, założyciela inkubatora przedsiębiorczości „500 startups” i współorganizatora wyjazdowych forów inwestycyjnych GOAP, by podczas wrześniowego tournée przybył również do Zagrzebia. – Teraz, kiedy nadeszła kolej Chorwacji by przyłączyć się do Unii Europejskiej, jest najwłaściwszy moment na przyjazd GOAP. Dynamiczna wspólnota młodych przedsiębiorstw i perspektywa członkostwa w Unii Europejskiej przyciągną uwagę wielu inwestorów – i nie widzę powodu, dla którego GOAP nie miałby stać na czele tego trendu! – napisał na swoim profilu Josipović. Podkreślił również, że oprócz aktywnej wspólnoty młodych przedsiębiorstw członkowie GOAP mogą się spodziewać pozytywnie nastawionych władz, popierających rozwój przedsiębiorczości, a także serdecznego powitania ze strony pozostałych państw regionu – Słowenii, Bośni, Serbii i innych. Dave McClure odpowiedział, że czuje się zaszczycony i zaskoczony. Być może wkrótce Zagrzeb oficjalnie pojawi się na trasie najbliższego tournée – obok Tallina, Berlina i Moskwy.

Źródło: vecernji.hr, seebiz.eu, geeksonplane.com, facebook.com

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE