Home / Bałkany / Ankara: Projekt propagujący zatrudnienie kobiet w Turcji
labor women - hurriyetdailynews.com

Ankara: Projekt propagujący zatrudnienie kobiet w Turcji

Ambasador Szwecji, Lars Wahlund w trakcie swej przemowy wygłoszonej w środę 12 lutego 2014 r. w Ankarze, na wydarzeniu promującym nowy projekt powiedział, że wzmocnienie statusu kobiet, szczególnie poprzez zwiększenie ich roli na rynku pracy stanowi ekonomiczną potrzebę dla Turcji w celu dalszego rozwoju.

Ponadto, dodał, iż możliwe jest pogodzenie kariery z wysokim wskaźnikiem porodów, jak w przypadku Szwecji. W Skandynawii 8 na 10 kobiet ma pracę dzięki korzystnej polityce socjalnej i ekonomicznej. Ambasador Szwecji podkreślił, że Turcja powinna zwiększyć obecny wskaźnik zatrudnienia kobiet, jeśli chce poprawić poziom dochodów.

Projekt zatytułowany „More and Better Jobs for Women: Women’s Empowerment Through Decent Work in Turkey” został stworzony przez Międzynarodową Organizację Pracy oraz Turecką Organizację Zatrudnienia (IŞKUR) wraz z wkładem finansowym Szwedzkiej Międzynarodowej Agencji Współpracy Rozwojowej (SIDA). Wspiera on wzmocnienie kobiet w Turcji umożliwiając znalezienie ciekawych ofert pracy, rozwijając możliwości publicznych i prywatnych instytucji oraz podnosząc świadomość równości płciowej, praw kobiet oraz praw kobiet w pracy.

Dyrektorka tureckiej gałęzi Międzynarodowej Organizacji Pracy, Ümit Deniz Efendioğlu stwierdziła, że wiele kobiet w Turcji wykonuje prace nie wymagające kwalifikacji, zarabia mniej od mężczyzn i nie posiada żadnych zasiłków gwarantujących im bezpieczeństwo. Położyła również nacisk na większą aktywność w budowaniu świadomości płciowej, co pozwoli Turcji osiągnąć swoje ekonomiczne cele.

Główną grupę docelową projektu stanowią kobiety bez zatrudnienia zarejestrowane w IŞKUR. Dla nich jak i dla bezrobotnych mężczyzn przygotowano różne aktywności i treningi zwiększające świadomość równości płciowej oraz praw pracowników.

Dyrektor IŞKUR-u, Nusret Yazıcı potwierdził, iż wysoki udział kobiet na rynku pracy stanowi wskaźnik społecznego i ekonomicznego rozwoju oraz wspomniał o planowanych kursach zawodowych w celu zwiększenia liczby zatrudnionych kobiet w Turcji.

Źródła: todayszaman.com  hurriyetdailynews.com

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE