Home / Bałkany / Turcja / Ankara – stolica Turcji

Ankara – stolica Turcji

Ankara w porównaniu do innych stolic europejskich zrywa ze schematem centralnego miejsca każdego państwa, cieszącego się bogatą historią, pomimo, że nie jest przecież dawną stolicą Imperium Osmańskiego.

Trudno też nie przyznać się przed sobą, że wielu z nas wie więcej o Stambule niż o Ankarze, która stała się stolicą Turcji. Ankara jest dziś miastem nowoczesnym, aspirującym do metropolii Unii Europejskiej.

Początki tego miasta mają korzenie w epoce brązu. W II tysiącleciu p.n.e. należało ono do imperium Hetytów i nosiła wtedy nazwę Ankuwasz. Po 1000 r. p.n.e. Ankarą rządziło wielu m.in.: Frygijczycy, Lidyjczycy i Persowie. Tereny obecnej Turcji od zawsze były obszarem, w którym przecinały się szlaki handlowe dlatego też nie dziwi fakt, że Ankara stała się punktem wymiany towarów, kruszców i innych dóbr. W okresie hellenistycznym łączyła szlaki znad Morza Czarnego w kierunku Morza Śródziemnego i dalej, do Azji. Miejsce nazwano wtedy Ankyra (z greckiego: kotwica). Za panowania Cesarza Augusta, Ankara została stolicą Galacji, rzymskiej prowincji. Rzymianie docenili dogodne położenie i uczynili miasto metropolią. W czasach wczesnego cesarstwa Ankarę zamieszkiwało około 200 tysięcy ludzi. Jednak wraz z biegiem lat liczba ta malała.

Historia głosi, że już w 50 roku n.e. święty Piotr przybył do Ankary i równocześnie z tym wydarzeniem do miasta zawitało chrześcijaństwo. Metropolia stała się świadkiem prześladowań chrześcijan, a śmierć biskupa Klemensa jest jedną z najbardziej znanych historii związanych z tym okresem. Do miasta przybywali cesarze Imperium Romanum. Każdy starał się zostawić po sobie ślad. Cesarz Julian, zwany Apostatą, wzniósł ogromną kolumnę w dzielnicy Ulus, która zachowała się do dziś. W IV wieku Ankara, ze względu na położenie pośród gór Kapadocji, została letnią stolica cesarstwa, chociaż oficjalnie jej tak nie nazwano. Do XI wieku miastem rządzili władcy Bizancjum. Ostatecznie padło pod naporem Turków.

Wyjątkowe znaczenie w historii miasta miała postać Mustafy Kemala Atatürka i przebieg wydarzeń tzw. Wojny wyzwoleńczej, decydującej o powstaniu nowego państwa, Republiki Tureckiej. Za jego rządów Ankara, jak i cała Turcja przeszła głęboką transformację. Atatürk chciał zerwać z otomańską przeszłością. W tym celu musiał przenieść stolicę ze Stambułu. Wybór nie był prosty, bo to właśnie dawny Konstantynopol szczycił się niesamowitą historią i był miejscem na mapie, które znał cały ówczesny świat. Ale ostatecznie na siedzibę władz Republiki Tureckiej przywódca wybrano Ankarę. W tym czasie było to małe miasteczko, liczące zaledwie około 20 tysięcy mieszkańców. Od tej chwili miasto zaczęło intensywnie się rozwijać, ponownie nabierając znaczenia na mapie świata.

Obecnie Ankarę zamieszkuje ponad 5 milionów ludzi, czyli 250 razy więcej niż przed ustanowieniem jej stolicą, a od tego czasu minęło zaledwie 80 lat.

Źródło: ankara.bel.tr

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE