Home / Bałkany / Serbia / Antyromskie ulotki w Belgradzie
romi

Antyromskie ulotki w Belgradzie

Ulotki nawołujące do przemocy wobec ludności romskiej pojawiły się w skrzynkach pocztowych mieszkańców Belgradu w weekend. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje, że stoi za tym organizacja „Srbska akcija”.

Serbskie MSW zajęło się sprawą po tym, jak nowosadska organizacja antyfaszystowska napisała na swoim profilu na Facebooku o tym, że mieszkańcy stolicy znajdują w swoich skrzynkach pocztowych ulotki wzywające do przemocy. Pokazano zdjęcia ulotek, w treści których wymieniano Romów jako winnych złego położenia ekonomicznego obywateli Serbii i wzywano do ich eksterminacji. Ministerstwo szybko zajęło się zidentyfikowaniem organizatorów akcji. Są nimi członkowie ugrupowania „Srbska akcija”. W oświadczeniu ministerstwa podano, że Republika Serbia nie będzie tolerowała jakiegokolwiek przejawu dyskryminacji.

Na doniesienia zareagowała także Pełnomocnik ds. Równości, Nevena Petrušić oraz szef sejmowej komisji ds. praw człowieka, Meho Omerović. Zdarzenie ostro skrytykowali także przedstawiciele Krajowej Rady Mniejszości Narodowej Romów, którzy wezwali władze Serbii do zajęcia się sprawą i ochrony zagrożonej ludności. Petrušić wniosła już zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Omerović nazwał treści zawarte w ulotkach „czynnym faszyzmem”, z którym należy walczyć, jeżeli nie akceptuje się otwartego wezwania do linczu.

Źródła: rts.rs, tanjug.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE