Home / Bałkany / BiH / Atak na Serbów idących oddać hołd ofiarom Srebrenicy
Zene u crnom - balkans.aljazeera.net

Atak na Serbów idących oddać hołd ofiarom Srebrenicy

Grupa Kobiet w Czerni i rowerzyści, którzy wyruszyli wczoraj z Belgradu na obchody 19. rocznicy ludobójstwa w Srebrenicy, zostali napadnięci w centrum Valjeva. Planowali tam zrealizować akcję pod hasłem „Nigdy nie zapomnimy ludobójstwa w Srebrenicy”.

- Grupa chuliganów zaatakowała nas krzycząc, że są czetnikami, część z nich była w koszulkach z wizerunkiem zbrodniarza Ratko Mladicia – powiedziała przedstawicielka Kobiet w Czerni, Staša Zajović. Atakujący myśleli, że uczestnicy zgromadzenia przybyli z BiH i nie mogli pojąć, dlaczego ktokolwiek z Serbii solidaryzuje się z ofiarami Srebrenicy, dodała Zajović. Według świadków wydarzenia atak rozpoczął się od wyzwisk i obrzucenia różnymi przedmiotami zebranych w centrum miasta ludzi, a policyjny kordon około godziny 19 został przerwany i doszło do ataku fizycznego.

- Ważne, żeby nie zapomnieć, tego co zostało zrobione w naszym imieniu, a to największa zbrodnia od końca II wojny światowej. Nie można zapominać o własnym człowieczeństwie. Walka o pamięć to walka o godność wśród ludzi w Serbii – komentuje całą sytuację Zajović.

Kobiety w Czerni działają w całej Serbii i z własnego doświadczenia wiedzą, jak wygląda postawa Serbów wobec ludobójstwa w Srebrenicy. Według oficjalnych badań nie ma dużego zainteresowania tą zbrodnią, brak jest również współczucia i empatii, panuje ogólna obojętność, twierdzą przedstawicielki Kobiet w Czerni. Ludzie są zdezorientowani. Brak jest też jakiejkolwiek motywacji do zmiany tej sytuacji, a nie można akceptować retoryki władzy, która staje się kontynuacją polityki z lat 90. Z drugiej strony Kobiety w Czerni podkreślają, że jest też grupa ludzi, którzy gotowi są przyznać odpowiedzialność swoich rodaków za czyny w czasie ostatniej wojny, są również ci, którzy tej wojnie byli przeciwni.

Mimo tego incydentu uczestniczący w przemarszu i przejeździe rowerowym ludzie kontynuują realizację swojego planu i po zmianie trasy zmierzają do Srebrenicy.

Źródło: balkans.aljazeera.net, klix.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE