Home / Bałkany / Serbia / Atak na serbski konsulat w Rijece
konsulat Srb w Rijece-politika.rs

Atak na serbski konsulat w Rijece

W nocy z piątku na sobotę budynek Konsulatu Generalnego Republiki Serbii w Rijece został obrzucany kamieniami. Nieznani sprawcy zniszczyli dwujęzyczną tablicę oraz rozbili okno na pierwszym piętrze konsulatu.

Jeszcze tej samej nocy policja wszczęła śledztwo.

Konsul Serbii w Rijece, Mirjana Milenković, potwierdziła, że zajście miało miejsce. W wypowiedzi dla chorwackiej prasy podała, że policja zareagowała bardzo szybko a szefowa policji w Rijece, Senka Šubat, w rozmowie z panią Konsul wyraziła ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Milenković podkreśliła też, że jej zdaniem atak był wyrazem zwykłego wandalizmu, a ona czuje się w Rijece bezpieczna.

Prezydent Rijeki, Vojko Obersnel, ostro skrytykował zajście oraz nazwał je tchórzostwem. Jest przekonany, iż jest to pojedynczy przypadek, który nie odzwierciedla poglądów pozostałych mieszkańców miasta. Dodał, iż oczekuje od policji jak najszybszego znalezienia i ukarania sprawców.

W sprawie wypowiedział się także premier Chorwacji, Zoran Milanović. Na zebraniu Serbskiej Rady Narodowej (SNV – Srpsko Nacionalno Veće) w Zagrzebiu oświadczył, że w Chorwacji prawa wszystkich mniejszości są chronione prawem i nikt nie ma powodu do strachu. Przewodniczący Rady, Milorad Pupovac, powiedział, że  jego zdaniem zajście jest wyrazem walki z cyrylicą, w której niektórzy widzą zagrożenie, a nie środek komunikacji.

Wydarzenie skrytykował również minister spraw wewnętrznych Chorwacji, zaś minister edukacji, który pochodzi z Rijeki, również nazwał sprawców tchórzami, którzy dyskryminują mniejszości i widzą zagrożenie w cyrylicy.

W kwietniu tego roku na drzwi Konsulatu Generalnego Serbii w Rijece rzucono koktajl Mołotowa. Nie wyrządził on większych szkód zaś sprawcy zostali bardzo szybko schwytani.

Autorka: Kamila Sadowska

Źródła: rts.rs, politika.rs

 

KOMENTARZE