Home / Gospodarka / Energetyka / Atak zimy w Chorwacji

Atak zimy w Chorwacji

 zima - poslovni.hr

Po obfitych opadach śniegu i powodziach, które wyrządziły wiele szkód w prywatnych domostwach i nie tylko, obszar Karlovačkiej żupanii w ciągu zaledwie tygodnia nawiedziła kolejna plaga. W południowej części żupanii z powodu opadów mokrego śniegu osadzającego się na drzewach doszło do uszkodzenia licznych linii energetycznych, co uniemożliwia dostawę prądu tysiącom mieszkańców tego regionu.

Doszło między innymi do zniszczenia linii energetycznej o mocy 10 kV, łączącej miejscowości Generalski Stol – Bosiljevo, przerwania pracy piętnastu stacji transformatorowych, a na linii Generalski Stol – Perjasnica i w miejscowości Tankovići 40 podstacji elektrycznych.

Problemy z dostawą prądu mają również mieszkańcy miejscowości Vojnić, gdzie doszło do zerwania trzech linii energetycznych. Na linii Ogulin – Tounj połamane drzewa uszkodziły wszystkie linie przesyłowe, a w obszarze miejscowości Ozalj nie działa linia w kierunku miejscowości Svetice. Problemy pojawiły się również w okolicach Karlovca, gdzie dostawa prądu została wstrzymana na trasie Mekušje–Sajevac–Skakavac i Karlovac–Turanj. Według informacji Żupańskiego Centrum 112, w godzinach porannych i przedpołudniowych w terenie nad naprawą usterek pracowały wszystkie grupy interwencyjne HEP-u (Energetyki Chorwackiej). W ciągu dnia, sytuacja na obszarze wyżej wymienionych miejscowości uległa stabilizacji.

Obfite opady śniegu, wynoszące ok. 16 cm utrudniały dostawę prądu, jednak trudności wystąpiły także na drogach. Z powodu wody na jezdniach wczoraj zamknięte były: żupańska droga nr 3149 Gradac – Vodostaj – Donje Mekušje – Husje – Kobilić, D-36 Karlovac-Pisarovina i ul. Brzeg Ivana Trnskiego w Karlovcu. Zimowe warunki pogodowe utrudniają jazdę po wszystkich krajowych drogach w żupanii. Ograniczeń spowodowanych niepogodą nie było jedynie na autostradzie w kierunku Dalmacji.

Źródło: poslovni.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE