Home / Bałkany / Grecja / Ateny i nowe inwestycje
inwestycje-kathimerini.gr

Ateny i nowe inwestycje

W klasyfikacji europejskich miast, ocenianych pod względem nowych inwestycji, Ateny znalazły się na trzynastym miejscu, awansując o 14 pozycji w skali roku. To wskazuje, że niektórzy inwestorzy wierzą w okazje, które powstają w greckiej stolicy pomimo kryzysu. Badanie, przeprowadzone przez PwC i Urban Land Institute, dotyczy tendencji w branży nieruchomości w Europie w 2014 r.

Mimo że Ateny poprawiły swoją pozycję w rankingu, inwestorzy wciąż mają wątpliwości z powodu negatywnych opinii na temat greckiej gospodarki. Zwracają się za to ku rynkom rozwijającym się, takim jak rynek irlandzki czy hiszpański; preferują też miasta na peryferiach czy takie, które nie mają zbyt wielkiego znaczenia. Jednocześnie uważa się, że luksusowe nieruchomości w głównych miastach europejskich są zbyt drogie.

Większość uczestników badania twierdzi, że rynek ateński jest w trudnej sytuacji i woli go unikać. Miasto wciąż pozostaje na ostatnich miejscach klasyfikacji pod względem inwestycji istniejących oraz inwestycji na rzecz rozwoju. Badanie pokazuje, że inwestorzy- zarówno zagraniczni jak i greccy- zniechęcają się z powodu trudnej sytuacji gospodarczej, pomimo faktu, że kraj pozostał w strefie euro i realizuje surowy program oszczędnościowy, aby odwrócić bieg krajowej ekonomii. Także finansowanie nowych transakcji jest problematyczne, jako że banki niechętnie udzielają pożyczek.

Stolica Irlandii może być przykładem do naśladowania dla Aten. Inwestorzy, którzy przed dwoma laty określili rynek nieruchomości w Dublinie jako „zaporowy”, dzisiaj zaliczają go do najlepszych w Europie. Inwestorów przyciąga poziom cen i perspektywy poprawy sytuacji irlandzkiej gospodarki.

Międzynarodowe rynki kapitałowe prowadzą inwestorów ku zwrotowi w kierunku rynków doświadczających wzrostu, jak w przypadku Hiszpanii. 67% uczestników badania uważa, że na rynku hiszpańskim są dobre okazje dla nieruchomości. Niemniej jednak, niektórzy są zdania, że poradzenie sobie z długiem państwa to trudne zadanie, a dopóki w Hiszpanii nie pojawią się namacalne oznaki rozwoju, rynek ten będzie „niebezpieczny” dla inwestycji.

Intensywna konkurencja sprawia, że coraz częściej mamy do czynienia z tendencją do kierowania inwestycji poza typowe rynki takie jak Londyn, Monachium czy Paryż. Dzisiaj inwestycje zwracają się ku nieruchomościom w miastach o drugorzędnym znaczeniu; w nich jednak przychody są bardziej stabilne.

Zgodnie z badaniem, w 2014 r. znacznie wzrośnie wielkość dostępnego kapitału na europejskim rynku nieruchomości. 71% ankietowanych twierdzi, że zwiększą się te same kapitały na rzecz refinansowania lub nowych inwestycji. Nieco ponad połowa wyraziła opinię, że polepszy się dostępność pożyczek dla inwestorów, podczas gdy 15% jest odmiennego zdania. Uczestnicy badania nie spodziewają się znacznej poprawy gospodarczej i powrotu do sytuacji sprzed kryzysu.

 Źródło: kathimerini.gr

About Rita Winiarska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Universidad de Alicante. Miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego, co greckie. W wolnych chwilach czyta, pisze, tłumaczy i szlifuje języki.
KOMENTARZE