Home / Polska i Bałkany / Atrakcyjne lokaty w złoto dla tureckich obywateli

Atrakcyjne lokaty w złoto dla tureckich obywateli

Tureckie zapasy złota trzymane „pod poduszką” wkrótce trafią do bankowych lokat, zapowiedział szef tureckiego banku centralnego Erdem Başçı podczas porannego programu nadawanego przez turecką stację telewizyjną Cihan.

Bank centralny szykuje atrakcyjny plan dla tureckich obywateli w celu zachęcania ich do przechowywania kruszców w banku. Na lokatach i depozytach złota zyskają zarówno ich indywidualni posiadacze, jak i banki. Takie rozwiązanie z pewnością pomoże finansować rezerwy płynności banków, a obywatele nie będą musieli się martwić, że ich majątek padnie łupem złodziei.

Analitycy tureckiego rynku finansowego twierdzą, że bardzo trudno oszacować wartość domowych zapasów w złocie. Jednak biorąc pod uwagę stale rosnący popyt wewnętrzny na złotą biżuterię z uwagi na tradycję dawania i otrzymywania złotych wyrobów oraz wysokie notowania importu tego kruszcu przewiduje się, że ulokowany w bankach majątek obywateli tureckich silnie wzmocni rezerwy złota kraju.

Średnioterminowe prognozy dochodzące z rynku złota są na razie bardzo optymistyczne, ale niepewna sytuacja rynkowa powoduje, że w każdej chwili może nastąpić pewna korekta albo zakończenie trendu wzrostowego.

Podczas programu Başçı uczulił swoich obywateli, aby szanowali każdy grosz.

W sprawie wydawania grosza, czy kilku groszy reszty tureccy konsumenci mają gest i nie lubią liczyć drobnych pieniędzy. Duża niechęć wobec dokładnego rozliczania się kształtuje zły wizerunek tureckich konsumentów.

– Podczas gdy turyści odwiedzający Turcję potrafią wykłócać się nawet o jeden grosz, dla Turków drobne pieniądze są żadnym majątkiem, dlatego musimy pilnie popracować nad zmianą takiej świadomości ludzi – powiedział szef tureckiego banku centralnego.

 

Tekst i zdjęcie: zaman.com.tr, tłum. i red. Dorota Mikołajczyk

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE