Home / Bałkany / BiH / Austria wesprze BiH w staraniach o członkostwo w UE
bih_eu - 6yka.com

Austria wesprze BiH w staraniach o członkostwo w UE

Prezydent Austrii Heinz Fischer docenił starania BiH w procesie przygotowań do integracji z UE, ale i sam został wyróżniony jako laureat jednej z międzynarodowych nagród przyznawanych w kraju, który odwiedził.

Austria uważa BiH za przyjaciela i ma zamiar kontynuować wspieranie tego kraju w drodze do UE. Oba kraje łączą dobre stosunki, co potwierdza obecna współpraca gospodarcza i polityczna – mówił prezydent Austrii po spotkaniu z przedstawicielami Prezydium Republiki BiH.

- Tego typu wizyty są bardzo istotne w stosunkach bilateralnych. Wszystkie austriackie inwestycje to potwierdzają – komentował Przewodniczący Prezydium Republiki BiH Željko Komšić. – W BiH funkcjonuje 200 austriackich firm z udziałami w wielu zakładach produkcyjnych i biurach sprzedaży. Około 1,7 mld EUR inwestycji potwierdza, że Austria to jeden z największych inwestorów w naszym kraju – dodał Komšić.

- W Austrii studiuje około 3 000 studentów z BiH, 120 000 żyjących tam i pracujących osób ma korzenie bośniacko-hercegowińskie, z czego 90 000 posiada obywatelstwo naszego kraju. W związku z tym planowane są m.in. rozmowy o porozumieniu o zatrudnianiu pracowników z BiH w Austrii – podkreślił Komšić.

Prezydent Austrii przyjął przy tej okazji zaproszenie na upamiętnienie setnej rocznicy sarajewskiego zamachu (28 czerwca 2014 roku) i koncert filharmonii wiedeńskiej w stolicy BiH. To historyczne wydarzenie nie stwarza więcej problemów w relacjach między Austrią a BiH, a pokazuje pozytywne spojrzenie na pokojową przyszłość – komentował Fischer.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Heinz Fischer otrzymał w sarajewskim Teatrze Narodowym międzynarodową nagrodę „Isa beg Ishaković 2013″. Ukazuje to chęć podkreślenia bardzo dobrych relacji między obydwoma krajami i zaznaczenie, że sam laureat jest prawdziwym przyjacielem ludzi i kultury tego regionu.

Nagroda „Isa beg Ishaković” jest od 2007 roku przyznawana m.in. w kategoriach nauki, sztuki, patriotyzmu, dziedzictwa kultury, ale istnieje też specjalna kategoria – międzynarodowa nagroda. Jej pomysłodawcą jest towarzystwo ochrony dziedzictwa kulturowego w Sarajewie „Klepsydra”.

Żródło: avaz.ba 1 i 2

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE