Home / Gospodarka / Awans Grecji w międzynarodowym raporcie konkurencyjności
httpwww.antarasumut.comwp-contentuploads201306wwf.gif

Awans Grecji w międzynarodowym raporcie konkurencyjności

W międzynarodowym raporcie konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego (Global Competitiveness Report 2013-14) Grecja poprawiła swoją pozycję, awansując o 5 miejsc. Zajmuje 91. miejsce pośród 148 krajów.

Grecja osiągnęła wynik 3,93 w skali od 1 do 7, wyliczony na podstawie następujących wskaźników: instytucje, infrastruktura, otoczenie makroekonomiczne, zdrowie i edukacja podstawowa, kształcenie wyższe i zawodowe, efektywność rynku towarów, efektywność rynku pracy, rozwój rynku finansowego, gotowość technologiczna, zakres rozmiar rynku, dojrzałość biznesowa i innowacyjność.

Grecja wypadła najlepiej w następujących kategoriach: zdrowie i edukacja podstawowa (35. miejsce), infrastruktura (38. miejsce), gotowość technologiczna (39. miejsce), kształcenie wyższe i zawodowe (41. miejsce) oraz rozmiar rynku (47. miejsce). Nieco słabsze wyniki, poniżej średniej rankingu, osiągnęła w dojrzałości biznesowej (83. miejsce) i innowacyjności (87. miejsce), w kategorii instytucji (103.) i efektywności rynku towarów (108.). Natomiast w pod kątem otoczenia makroekonomicznego (147. miejsce), rozwoju rynku finansowego (138.) i efektywności rynku pracy (127.), sytuacja w Grecji nie wygląda najlepiej.

Jako czynniki najbardziej problematyczne dla prowadzenia działalności przedsiębiorczej wymieniono: dostęp do funduszy (22% odpowiedzi danych przez przedsiębiorstwa), biurokracja w rządzie (21,2%), przepisy podatkowe (14,5%), brak stabilności politycznej (12%), stawki podatkowe (9,8%), korupcja (6,9%) i restrykcyjne przepisy na rynku pracy (5,2%).

Jak wynika z rankingu, najbardziej konkurencyjnym krajem na świecie jest Szwajcaria (drugi raz z rzędu). Zaraz za nią uplasował się Singapur i Finlandia- kraje te zachowały swoje pozycje. Na czwartym miejscu znalazły się Niemcy (awans o 2 miejsca), dalej- Stany Zjednoczone (awans o 2 miejsca). Pierwszą dziesiątkę zamykają: Szwecja, Hong Kong, Holandia, Japonia i Wlk. Brytania.

Hiszpania poprawiła swoją pozycję o jedno miejsce (35.), a Włochy spadły aż o 7 miejsc (49.). Spośród gospodarek wschodzących, tylko Rosja poprawiła swój wynik o 3 miejsca (64.). Chiny pozostały na 29. miejscu, a Brazylia i Indie spadły na- odpowiednio- 56. i 60. miejsce.

Źródło: kathimerini.gr

About Rita Winiarska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Universidad de Alicante. Miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego, co greckie. W wolnych chwilach czyta, pisze, tłumaczy i szlifuje języki.
KOMENTARZE