Home / Bałkany / Czarnogóra / Awantura o związki partnerskie w Czarnogórze
budva.parada ponosa.seebiz.eu

Awantura o związki partnerskie w Czarnogórze

Burzę wywołała  deklaracja doradcy  premiera ds. praw człowieka Jovana Kojičicia о planach wprowadzenia w Czarnogórze ustawy o związkach partnerskich w ciągu następnych pięciu lat. Na deklarację ostro zareagowała część partii politycznych, przede wszystkim przedstawiciele partii czarnogórskich Serbów Nowa Serbska Demokracja (NOVA). Ich zdaniem uchwalenie takiej ustawy będzie policzkiem dla obywateli i prawdziwych wartości Czarnogóry. Od tego stanowiska dystansuje się jednak Front Demokratyczny (DF) do którego należy NOVA.

Zdaniem  Jovana Kojičicia wszystko wskazuje na to, że znajdzie się większość  parlamentarna popierająca ustawę, tym samym przybliżając Czarnogórę Chorwacji i innym członkom UE, którzy zdecydowali się uregulować kwestię związków osób tej samej płci. Podkreślił także, że władze uważnie przyglądają się rozwiązaniom prawnym przyjętym w innych krajach m.in. w Holandii, Niemczech, Austrii, a  przede wszystkim w Chorwacji. Ponadto w opracowanie optymalnych rozwiązań włączono ekspertów i KE.

Jego zdaniem czarnogórski rząd należy do najbardziej postępowych w Europie pod względem założeń i sposobów realizacji polityki. Rząd wprowadza rozmaite programy edukacyjne dotyczące traktowania osób homoseksualnych skierowane do sędziów i policji wspólnie z rządem brytyjskim i holenderskim, a przy wsparciu rządu niemieckiego. Według Kojičicia Czarnogóra zabierając się za kwestię uregulowania kwestii związków osób tej samej płci jest do tego znacznie lepiej przygotowana kraje, które zrobiły to wcześniej i dlatego możliwe jest wprowadzenie odpowiednich ustaleń prawnych do 2018 r.

Źródło: slobodnaevropa.org, slobodnaevropa.org

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE