Home / Euro 2012 / Aż 60% Polaków chce kibicować Chorwatom

Aż 60% Polaków chce kibicować Chorwatom

Aż 60% Polaków zapytanych o to, komu będą kibicować na EURO 2012 jeśli reprezentacja Polski nie wyjdzie z grupy, wskazało drużynę Chorwacji – podały chorwackie media powołując się na wyniki ankiety przeprowadzonej wśród polskich kibiców.

– Rozumiem to, nasze narody są podobne, jesteśmy Słowianami i to tej samej wiary. Szczerze dziękujemy za sympatię, bardzo nam miło, że wspierają nas nie tylko Chorwaci – skomentował wyniki ankiety trener chorwackiej reprezentacji Slaven Bilić.

To tylko jedna z wielu informacji dotyczących Polski i jej mieszkańców, jakie w okresie poprzedzającym EURO 2012 pojawiły się w chorwackich mediach. Obok doniesień o serdecznym powitaniu z jakim spotkali się reprezentanci Chorwacji we wtorek po przyjeździe do Warki, gdzie zamieszkali na czas turnieju, w ramach ciekawostki przytaczano m.in. porady dla wolontariuszy na EURO 2012 dotyczących zachowania w przypadku spotkania chorwackich kibiców. Zgodnie z radami zawartymi w wydanej w Poznaniu broszurze, z Chorwatami nie należy rozmawiać na tematy związane z przeszłością i byłą Jugosławią, w żadnym wypadku nie wolno żartować z ich dumy narodowej, a w czasie rozmowy najlepiej patrzeć im w oczy i zachować spokój.

Niestety, w tamtejszej prasie szerokim echem odbiły się również rasistowskie incydenty jakie miały miejsce w czasie treningu reprezentacji Holandii na stadionie krakowskiej Wisły. Choć chorwaccy dziennikarze wyrazili niepokój o to, czy podobne zdarzenia nie będą miały miejsca w czasie samego turnieju, pozostaje mieć nadzieję, że to obawy nieuzasadnione.

Póki co w Chorwacji trwa odliczanie do pierwszego meczu, który Vatreni – jak są powszechnie nazywani reprezentanci tego kraju – rozegrają z Irlandią w niedzielę 10 czerwca w Poznaniu. W dwóch pozostałych spotkaniach grupowych Chorwaci zmierzą się z Włochami (14 czerwca) i z Hiszpanią (18 czerwca). O nadziejach wiązanych z chorwacką drużyną pisaliśmy już na naszym portalu.

Chorwatów do walki na EURO 2012 zagrzewać będzie m.in. utwór ‚U porazu i pobjedi’ („W klęsce i zwycięstwie”) zespołu Zaprešić boys.

Źródła: jutarnji.hr, euro2012.tportal.hr, vecernji.hr, euro2012.tportal.hr, euro2012.tportal.hr, vecernji.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE