Home / Bałkany / BiH / Bakir Izetbegović z wizytą w Czarnogórze

Bakir Izetbegović z wizytą w Czarnogórze

Bakir Izetbegović, przewodniczący Prezydium BiH, udał się we wtorek, 23 października, z dwudniową wizytą do Czarnogóry. Podczas spotkania w rezydencji prezydenta Czarnogóry, Filipa Vujanovicia, rozmawiano o przyspieszeniu podpisania porozumienia o granicy państwowej, kwestii podwójnego obywatelstwa i prawach mniejszości narodowych oraz stosunkach gospodarczych.

W spotkaniu wzięli udział również: Nebojša Kaluđerović, minister spraw zagranicznych Czarnogóry, Izmir Talić, ambasador BiH w Czarnogórze i Dragan Samardžić, naczelnik Sztabu Generalnego Czarnogóry. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 23 października, F. Vujanović wyraził zadowolenie z wizyty B. Izetbegovicia.

 

– Tę wizytę odbieramy jako potwierdzenie i kontynuację bliskich przyjacielskich stosunków między naszymi państwami. Jesteśmy przekonani, że dajemy dobry przykład optymalnego modelu współpracy w regionie. Co więcej, nie istnieją w naszych stosunkach żadne „kwestie nierozwiązane”. W naszych aspiracjach euroatlantyckich jesteśmy na tej samej drodze i choć Czarnogóra wyprzedza na niej BiH, jesteśmy gotowi podzielić się swoim doświadczeniem. W stosunkach bilateralnych zamierzamy zwrócić większą uwagę na współpracę ekonomiczną – powiedział Vujanović.

Jak podkreślił, istnieje potencjał dla intensyfikacji współpracy ekonomicznej, zwłaszcza w takich dziedzinach, jak infrastruktura, energetyka i handel. Tematem „numer jeden” były plany budowy elektrowni wodnej na rzece Drina (ogłoszone przez Milorada Dodika, prezydenta Republiki Serbskiej, który podkreślił, że BiH nie będzie w tej sprawie negocjować z Czarnogórą), która dla Czarnogóry może stanowić zagrożenie ekologiczne. B. Izetbegović uspokoił F. Vujanovicia, mówiąc, że do realizacji inwestycji potrzebna będzie zgoda wszystkich zainteresowanych stron (państw), a zgodnie z konstytucją BiH, to członkowie Prezydium BiH reprezentują stanowisko całej BiH.

Z kolei, międzypaństwowe porozumienie o granicy państwowej i podwójnym obywatelstwie, o którym wspomniano wcześniej, byłoby pierwszym podpisanym przez państwa będące niegdyś częścią byłej Jugosławii. Na spotkaniu rozmawiano również o prawach i statusie mniejszości narodowych, które, jak mówiono, są pomostem, silnie łączącym oba państwa.

B. Izetbegović podkreślił, że jego wizyta jest kontynuacją przyjacielskich stosunków sądziedzkich, a nie ma żadnego związku z procesem tworzenia nowego czarnogórskiego rządu, gdzie, po wyborach parlamentarnych z 14 października, Partia Boszniacka (BS) stała się „języczkiem u wagi” i wiele będzie od niej zależało w czarnogórskiej polityce. Jednakże, sam poradził tej partii, by pozostała w sojuszu z partią Milo Đukanovicia.

Cieniem na stosunki bośniacko – czarnogórskie, które obecnie ocenia się bardzo dobrze, kładą się pewne wydarzenia z niedalekiej przeszłości, o których, jak sądzą niektórzy, nie da się zapomnieć. Chodzi głównie o udział Czarnogóry w konflikcie w byłej Jugosławii. Czarnogórscy dziennikarze, podczas konferencji prasowej, byli szczególnie zainteresowani tym, jak B. Izetbegović skomentuje wypowiedź ministra obrony Republiki Serbskiej, Momčila Mandicia, który w zeszłym tygodniu mówił o silnym zaangażowaniu Czarnogóry w pomoc formacjom Radovana Karadžicia podczas wojny domowej w BiH.

– Co wydarzyło się w przeszłości? Sami wiecie – działy się różne rzeczy. Nie jest niemożliwym, że jest pierwiastek prawdy w tym, co powiedział minister Mandić. W regionie toczyła się wojna, doszło do rozpadu naszej byłej wspólnej ojczyzny. W związku z tym, nie wiadomo, co z całą pewnością można uznać za prawdę – powiedział B. Izetbegović.

Choć B. Izetbegović starał się pozostać dyplomatą, jego wypowiedź została przez wielu odebrana negatywnie. Esad Kočan, redaktor naczelny niezależnego tygodnika z Podgoricy „Monitor”, powiedział, że taka wypowiedź Izetbegovicia jest niewłaściwa. Jak podkreślił, choć dobrze znany jest udział rządu czarnogórskiego w wojnie w BiH, włączywszy ludobójstwo w Srebrenicy, wypowiedź mogła urazić wielu mieszkańców Czarnogóry, którzy odważnie przeciwstawili się wojennej polityce ówczesnych władz Czarnogóry i wsparli BiH.

źródła: 1.oslobodjenje.ba, 2. oslobodjenje.ba, 3. dw.de

About Ewa Janas

KOMENTARZE