Home / Patronat / Balkan Beat Box, czyli wybuchowy tygiel kulturowy

Balkan Beat Box, czyli wybuchowy tygiel kulturowy

Po zbudowaniu sobie silnej reputacji świetnymi występami na wielu polskich festiwalach, czołowa światowa gwiazda nowoczesnej sceny elektro-etnicznej, stały gość największych światowych festiwali, powraca do Polski na klubowe koncerty promujące ich najbardziej radykalny album „Give”. Szykuje się prawdziwe święto dla fanów zaangażowanej tanecznej muzyki inspirowanej zarówno world, jak i hip-hopem, elektroniką czy rockiem

 

Balkan Beat Box ma świeże spojrzenie na muzykę postrzeganą jako ciągły dialog kultur. Może ona przybierać formę zderzenia kultur i czasem w swojej naturze może być odbierana jako diaspora. Szybko stali się jedną z największych światowych gwiazd nowoczesnej sceny world music. Prezentowali swoją muzykę na największych festiwalach na świecie (m.in. Glastonbury czy Roskilde), zawsze spotykając się z dzikimi reakcjami i owacjami na stojąco.

Balkan Beat Box został założony w 2003 roku przez Ori Kaplana i Tamira Muskata, którzy razem z wokalistą/rapperem i perkusjonistą Tomerem Yosefem stanowią de facto ten zespół. Tamir i Ori są aktywni na nowojorskiej scenie od wielu lat. Grali w takich formacjach jak Firewater, Gogol Bordello, Big Lazy, Shot’nez. Również jako DJ’e prezentowali się na całym świecie. Tamir Muskat dorastał w domu pełnym rumuńskiej oraz afrykańskiej muzyki. Ori Kaplan dorastał w Jaffa grając klezmerską muzykę na klarnecie. Ori studiował z Yuri Yunakovem – królem bułgarskich cygańskich saksofonistów. Tamir również zwiedził już cały świat i produkował dużą część muzyki Gogol Bordello, Firewater, JUF oraz Big Lazy. Tomer Yosef to niezwykle uzdolniony sceniczny performer z Izraela, mający na swym koncie występy w filmach (m.in. znany w Polsce „Przyjeżdża orkiestra”), rolę komika w TV, występy DJ’skie oraz dwa solowe albumy. Balkan Beat Box jest naturalnym etapem rozwoju ich doświadczenia diaspory. Po debiutanckiej płycie „Balkan Beat Box” (2005), która z marszu trafiła do klasyki eklektycznego world, nadszedł czas na kolejny wysoko oceniany krok w rozwoju zespołu – „Nu-Med” (2007). Rok 2008 przyniósł box „Nu Made Remixes and Lives” zawierający remixy, niepublikowane wcześniej nagrania oraz dysk DVD.

W 2010 roku powrócili z albumem „Blue Eyed Black Boy”, nagranym w Tel Avivie oraz Belgradzie w środku antykosowskich demonstracji. Wyprodukowana samodzielnie przez zespół płyta nagrana została z udziałem wielu instrumentów oraz gości, wśród których warto wymienić belgradzką cygańską orkiestrę Jovica Ajdarevic Orkestar.

Najnowszym dzieckiem Balkan Beat Box jest wydany w tym roku album „Give”. Tym razem obeszło się bez gości, a trójka muzyków zamknęła się w studio by nagrać swój najbardziej jak do tej pory politycznie i społecznie zaangażowany produkt. Połączyli na nim surowość i energię elektronicznej sceny klubowej Afryki, Azji i Południowej Ameryki, dodając do tego tradycyjne dla ich twórczości elementy hip-hopu, ragga i rocka. “To jak do tej pory najbardziej hardcorowy nasz album” – mówi Tamir Muskat. Zainspirowany ubiegłorocznymi protestami ludzi na całym świecie – od ruchu Occupy Wall St. poprzez arabską wiosnę, „Give” odzwierciedla nadzieje i gniew naszych czasów.

Ori wyjaśnia, że album pokazuje “nasze rozczarowanie społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi systemami, które rządzą naszym życiem i określają świat w którym przyjdzie żyć naszym dzieciom. Wyraża też nasze poparcie dla różnorodnych ruchów i rewolucji mających obecnie miejsce oraz dla walki z korporacyjną chciwością, która opanowała nasze społeczeństwa i sparaliżowała bądź kupiła naszych liderów.”

Balkan Beat Box jak do tej pory kilkukrotnie wystąpił w Polsce. Pierwsza wizyta miała miejsce w czerwcu 2008, gdy zagrali piorunujący koncert na festiwalu Wroc-Love Summer Stage we Wrocławiu. Widowisko zostało powtórzone w lipcu 2009 dla 12.000 osób szczelnie wypełniających ulicę Szeroką na krakowskim Kazimierzu w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej. Koncert transmitowany był na żywo przez TVP Kultura.

W 2010 roku odwiedzili festiwal „Inne Brzmienia” na lubelskim Rynku a w sierpniu br. porwali do tańca publiczność poznańskiego Ethno Portu. Ich powrót do Polski z aż dwoma koncertami świadczy o ogromnym zainteresowaniu tym zespołem w Polsce.

Oficjalna strona BBB

Facebook

Onesheet

Soundcloud

My Space

 

Teledyski:

1. Move it

2. Dancing With the Moon

3. Political Fuck

4. War Again

5. Part Of The Glory

6. Money

7. Look Them Act

 

Na żywo:

Niemcy 2012

Festiwal Kultury Żydowskiej Kraków 2009

Hermetico

Digital Monkey Wrocław 2008

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE