Home / Bałkany / Bałkanom Zachodnim daleko do UE
eu-ulozila-39-miliona-eura-u-projekte-deminiranja-u-bih_oslobodjenje.ba

Bałkanom Zachodnim daleko do UE

Jeszcze do niedawna rok 2018 wydawał się całkiem realnym terminem akcesji całych Zachodnich Bałkanów do Unii Europejskiej. Teraz wspomina się tylko o „trzech ewentualnych nowych państwach członkowskich” w ciągu kolejnych dziesięciu lat lub „całym regionie” do 2025 – 2030r. – pisze Deutsche Welle.

Dziesięć lat po Deklaracji z Sołunia, którą UE potwierdziła „europejską przyszłość” Zachodnich Bałkanów, urzędnicy dalej potwierdzają, że organizacja nie może być kompletna bez tych państw. Z drugiej strony, brakuje realnej, konkretnej prognozy co do czasu realizacji tych haseł. Akcesja do UE staje się coraz bardziej wymagającym procesem, a atmosfera w UE jej nie sprzyja.

– To nie czas dla tak odważnych kroków. Po przystąpieniu Chorwacji, celem będzie „konsolidacja” wewnątrz UE. To znaczy, że kolejne państwo nie zostanie przyjęte już w tej dekadzie – uważa Maria Eleni Koppa, posłanka Parlamentu Europejskiego.

Oczekuje się teraz rozpoczęcia negocjacji z Serbią, a także zdobycie przez Albanię statusu kandydata w grudniu tego roku. Dla pozostałych państw nie ma określonych działań.

W Unii Europejskiej wszyscy mogą się zgodzić, że w ciągu 10 lat doszło do postępu w regionie. Największymi trudnościami pozostają: Macedonia i BiH.

Badania pokazują, że mieszkańcy Zachodnich Bałkanów nadal chcą, by ich państwa stały się członkami UE.

źródło: oslobodjenje.ba

 

About Ewa Janas

KOMENTARZE