Home / Bałkany / Bałkańska bezsilność Umberta Eco
Umberto_Eco_1984

Bałkańska bezsilność Umberta Eco

“Tragedija Balkana je što uvijek proizvodi više historije nego što to može podnijeti.”

19 lutego 2016 roku odszedł w Mediolanie w wieku 84 lat jeden z najwybitniejszych filozofów, pisarzy, medioznawców, krytyków literackich, historyków i semiotyków – Umberto Eco. Był autorem licznych esejów, powieści, opowiadań i prac naukowych, które szybko stawały się światowymi bestsellerami.

W październiku 2013 roku, podczas spotkania w Nowym Jorku, wypowiedział się również na temat sytuacji na Bałkanach. Według Umberta Eco, bałkański świat najlepiej opisywały słowa brytyjskiego premiera, Winstona Churchilla: Tragedią Bałkanów jest to, że zawsze tworzą więcej historii, niż mogą udźwignąć.

Autor słynnej powieści Imię Róży przyznał, że według niego Bałkany borykają się z trudnymi problemami dotyczącymi społecznej pamięci. Przyczyny takiego stanu rzeczy dopatrywał się w licznych, skomplikowanych wydarzeniach, jakie miały miejsce w państwach bałkańskich – Eco określił je jako rewolucje, liczniejsze niż na przykład we Włoszech – jego ojczyźnie – czy we Francji. Przyznał szczerze, że z tego powodu ani nie potrafi pomóc Bałkanom, ani znaleźć dobrej porady dla twórców i pisarzy z tego regionu. Dodał również w żartach, że nigdy nie zostało mu zaproponowane stanowisko „bałkańskiego doradcy”, dlatego też nie przyjrzał się nigdy bliżej temu poważnemu problemowi.

Choć przyznał dziennikarzom, że nie jest mu znana postać Aleksandra Hemona – bośniacko-amerykańskiego pisarza, to odniósł się w swojej wypowiedzi do Orhana Pamuka, nazywając tureckiego pisarza i laureata Nagrody Nobla z 2006 roku swoim przyjacielem.

Źródło: aa.com.tr, klix.ba, vesti.rs
Fotografia: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/94/Umberto_Eco_1984.jpg

About Karolina Biegańska

Studentka magisterskich Studiów Wschodnich ze specjalizacją bałkańską w Studium Europy Wschodniej oraz Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej na Uniwersytecie Warszawskim. Wielbicielka podróżowania, kawy i filmów Miroslava Momčilovicia.
KOMENTARZE