Home / Polska i Bałkany / Bałkański nacjonalizm – dlaczego bałkańscy nacjonaliści są tak bardzo wojowniczy i nietolerancyjni? Wykład Božidara Jezernika
bozidar jezernik

Bałkański nacjonalizm – dlaczego bałkańscy nacjonaliści są tak bardzo wojowniczy i nietolerancyjni? Wykład Božidara Jezernika

We wtorek 5 kwietnia 2016 roku o godz. 9.45 Božidar Jezernik wygłosi wykład pod prowokującym tytułem: Bałkański nacjonalizm – dlaczego bałkańscy nacjonaliści są tak bardzo wojowniczy i nietolerancyjni? (Balkanski nacionalizam – zbog čega su balkanski nacionalisti toliko ratoborni i netolerantni?). Wykład dotyczyć będzie m.in. procesu modernizacji na Półwyspie Bałkańskim oraz rozwoju bałkańskich nacjonalizmów w XIX i XX wieku, a także czynników, jakie wpływały na wojowniczy i nietolerancyjny charakter bałkańskich nacjonalizmów. Wykład zostanie wygłoszony w języku chorwackim.

Instytut Filologii Słowiańskiej, s. 1.19, ul. Grota-Roweckiego 5, Sosnowiec

Božidar Jezernik (ur. 1951 w miejscowości Novo mesto) – słoweński etnolog i antropolog. Profesor zwyczajny w Instytucie Etnologii i Antropologii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Lublanie. Zajmuje się etnologią Bałkanów i antropologią kulturową. Zakres jego badań obejmuje takie zagadnienia, jak: historia i kultura Półwyspu Bałkańskiego i ziem słoweńskich; postrzeganie i wyobrażenie „Innego”; antropologia płci i seksualności; historia i polityka dziedzictwa (kulturowego); globalizacja, cywilizacja i terroryzm, życie w ekstremalnych warunkach (włoskich, niemieckich i jugosłowiańskich obozów koncentracyjnych) oraz dziedzictwo kulturowe i pamięć kolektywna. Jest autorem ponad dziesięciu rozpraw naukowych i ponad dwudziestu książek, z których część została przetłumaczona na język angielski, polski, turecki, serbski, włoski, albański i bośniacki.
W Polsce ukazały się jego książki: Dzika Europa. Bałkany w oczach zachodnich podróżników (tłum. Piotr Oczko, Wydawnictwo Universitas, 2007), Naga Wyspa. Gułag Tity (tłum. Joanna Pomorska i Joanna Sławińska, Wydawnictwo Czarne, 2013) oraz zbiór esejów Kawa (tłum. Joanna Pomorska, Wydawnictwo Czarne, 2011).

KOMENTARZE