Home / Bośnia i Hercegowina / Bałkański tour dla Erdoğana
Recep Tayip Erdogan - rfi.fr

Bałkański tour dla Erdoğana

Ostatni skandal korupcyjny w tureckim rządzie oraz działania podjęte wobec protestujących w obronie parku Gezi znacznie osłabiły reputację premiera Erdoğana oraz Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), której jest liderem. Zdaniem ekspertów opinia o Turcji w państwach bałkańskich kształtowana jest także przez doniesienia o atakach na wolność mediów i ograniczania niezależności sądownictwa.

Grupa zwolenników rządzącej partii wyruszyła w kampanię objazdową po Bałkanach, by poprawić zszargany wizerunek tureckiej polityki. Podróż zorganizowana przez Unię Tureckich Demokratów (UETD) rozpoczęła się 2 stycznia w Wiedniu. Już następnego dnia, w Sarajewie, dziesiątki studentów i przestawicieli organizacji pozarządowych uczestniczyło we wspólnej modlitwie w zabytkowym meczecie Gazi Husrev-bega (Begova džamija). Niektórzy z nich przynieśli transparenty z napisem: „Stój prosto, Bośnia jest z Tobą”.

Mirsad Karić, profesor Uniwersytetu Międzynarodowego w Sarajewie (IUS), jednego z organizatorów wydarzenia, podkreślił, że premier Erdoğan jest przyjacielem Bośni i Hercegowiny (BiH) i stale ją wspiera. Narodowa Rada BiH w Serbii przyznała mu nawet złoty medal za obronę praw mniejszości.

Jego poświęcenie dla równości wszystkich obywateli jest niewątpliwe – kobiety nie mogły nosić chust na uczelni ani w miejscu pracy. Dzisiaj, wśród parlamentarzystek jest przynajmniej 5 kobiet noszących hidżab – pochwalił Erdoğana jeden z jego zwolenników Avdija Salković.

Pojawiąją się także głosy krytykujące ideę objazdowej promocji tureckiego rządu na Bałkanach. To brzmi jak nietrafiony, amatorski pomysł, który nie przyniesie niczego dobrego (…) Nie odpowiada się światowej opinii wysyłając imigrantów w podróż po Europie. Szczególnie, jeśli używają źle przetłumaczonych terminów jak „wola narodowa”, co brzmi zupełnie jak narracja nazistowskich Niemiec, a nie państwa XXI wieku – powiedział Kerem Öktem, urodzony w Turcji pracownik naukowy Centrum Studiów Europejskich na Uniwersytecie w Oxfordzie.

Wśród ekspertów panuje zgoda co do faktu, że Turcja jako godny naśladowania wzór państwa demokratycznego i rozwijającego się blaknie. Bośniaccy i macedońscy muzułmanie zdają sobie sprawę, że nie mają zbyt wielu sojuszników na świecie i silna Turcja jest dla nich korzystna. Wygląda jednak na to, że obecność Turcji na Bałkanach będzie się zmniejszać, jeśli jej polityka będzie stawać się coraz bardziej nieobliczalna – dodał Öktem.

Źródło: turkey.setimes.com

About Joanna Gajda

KOMENTARZE