Home / Polska i Bałkany / Bałkańskie klimaty na 16. Festiwalu Szekspirowskim w Trójmieście

Bałkańskie klimaty na 16. Festiwalu Szekspirowskim w Trójmieście

Rumuńska „Burza” słynnego Silviu Purcărete i macedoński „Hamlet” Dejana Projkovskiego to jedna z nielicznych wciąż w Polsce okazji do bliskiego kontaktu z żywym teatrem z Bałkanów. Spektakle można oglądać 27 i 28 lipca („Hamlet”), oraz 4 i 5 sierpnia („Burza”).

Purcărete, jeden z najbardziej znanych w Rumunii reżyserów teatralnych, przyjeżdża do Polski od lat. W Gdańsku oglądaliśmy jego „Tytusa Andronikusa”, „Wieczór Trzech Króli” oraz „Miarka za miarkę”.

„Burza” z Teatru Narodowego w Craiova miała swoją premierę w kwietniu tego roku. W produkcję spektaklu i jego prezentację na festiwalu w Gdańsku zaangażowany jest Rumuński Instytut Kultury i członkowie Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich. Jak czytamy w programie festiwalu „Prospero, widziany oczyma Silviu Purcărete, wydaje się być kimś w rodzaju dziwacznego magika, starego, zmęczonego człowieka, który mimo wszystko desperacko stara się odnaleźć swoje miejsce w zagmatwanym i przygnębiającym świecie. Spektakl Purcărete jest podróżą przez ciąg sugestywnych obrazów, która wciąga i hipnotyzuje, wprowadzając widza w świat wyobraźni nie tylko samego Prospera, lecz także jego wielkiego twórcy”.

Purcărete zadebiutował w tym roku filmem fabularnym „Undeva la Palilula” (Gdzieś w Paliluli), metaforycznym komediodramatem, którego akcja rozgrywa się w szpitalu w Paliluli, widmowym miasteczku, położonym gdzieś na Nizinie Wołoskiej. W Paliluli rzeczy śmieszne współistnieją z tymi zachwycającymi, zaś ludność osady, odizolowana od świata, pogrąża się w pijaństwie, rozrywkach i orgiach.

Oprócz rumuńskiej sztuki w Gdańsku będziemy mogli zobaczyć film dokumentalny o spektaklu „Burza”. Bezpłatna projekcja odbędzie się w Teatrze w Oknie – wyjątkowej przestrzeni w gdańskiej kamieniczce położonej na starówce.

Macedończyk Dejan Projkovski – reżyser macedońskiego „Hamleta” – jest dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego w Skopje. W swoim spektaklu podejmuje próbę świeżego i współczesnego odczytania szekspirowskiego tekstu przez pryzmat najnowszej bałkańskiej historii. Przedstawienie prezentowane w Wielkiej Brytanii, zdobyło bardzo dobre recenzje i szereg pochwał za świetne kreacje aktorskie, przede wszystkim dla grającego tytułową rolę Dejana Lilica.

Krzysztof Górski

 

„Hamlet”, Teatr Dramatyczny w Skopje, 27 lipca (piątek) godz. 19, Duża Scena Teatru Wybrzeże w Gdańsku, 28 lipca (sobota) godz. 20, Teatr Miejski w Gdyni, bilety 50 zł normalne, 30 zł ulgowe

„Burza”, Teatr Narodowy im. Marina Sorescu w Krajowie, 4 i 5 sierpnia (sobota, niedziela) godz. 20, Duża Scena Teatru Wybrzeże w Gdańsku, bilety 40 zł normalne, 30 zł ulgowe

Projekcja filmu dokumentalnego o „Burzy” – 3 sierpnia (piątek) godz. 21, Teatr w Oknie
Źródła: shakespearefestival.pl, whatsonstage.com

Więcej informacji

Zwiastun „Burzy” Silviu Purcărete

Zwiastun „Hamleta” Dejana Projkovskiego

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE