Home / Bałkany / Bałkany: Najmniej bezrobotnych w Czarnogórze i Albanii
bezrobocie

Bałkany: Najmniej bezrobotnych w Czarnogórze i Albanii

Najwięcej bezrobotnych na Bałkanach mają Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo, a najmniej Czarnogóra i Albania, pokazały badania agencji Anadolija.
Większość krajów regionu, od czasu rozpadu byłej Jugosławii ma bardzo powolny wzrost gospodarczy i stale wysoką stopę bezrobocia. Jest to spowodowane głębokim kryzysem gospodarczym i finansowym oraz niestabilną sytuacją polityczną.
Według agencji Anadolija, we wrześniu stopa bezrobocia w BiH wynosiła 44,8%, co oznacza, że bez pracy było 554,93 tys. osób. W tym samym okresie w zeszłym roku współczynnik wynosił 44,2%. Zgodnie z oficjalnymi danymi Urzędu Statystycznego w Kosowie, w tym kraju bez pracy jest aktualnie 35,1% mieszkańców, co jest jednym z najwyższych wyników w Europie.
Po BiH oraz Kosowie najwyższą stopę bezrobocia w regionie odnotowały Macedonia i Serbia. Według ostatnich danych Urzędu Statystycznego Macedonii, stopa bezrobocia w tym kraju wynosi 28,8%. Podług danych Krajowego Urzędu Pracy Serbii (NSZ), aktualny współczynnik bezrobocia w tym kraju wynosi 24,1% i jest to wynik niższy niż w tym samym czasie w zeszłym roku, kiedy to wynosił o 1,4% mniej.
Najniższą stopę bezrobocia na Bałkanach zanotowano w Albanii, Czarnogórze i Chorwacji. W ostatnich latach zrealizowano w tych krajach znaczące reformy ekonomiczne i finansowe, które przyciągnęły zagranicznych inwestorów.
Według najnowszych badań Urzędu Pracy Albanii, stopa bezrobocia w tym kraju w lipcu tego roku wynosiła 12,8%, co jest wynikiem najniższym na całych Bałkanach, ale także na poziomie europejskim. Tuż za Albanią znalazła się Czarnogóra, która według najnowszego raportu osiągnęła w listopadzie poziom 14,78% (w zeszłym roku 14,51%). Zgodnie z ostatnimi oficjalnymi danymi, w Chorwacji, która w tym roku została członkiem Unii Europejskiej, jest 17,2% bezrobotnych w wieku produkcyjnym.
Wśród innych krajów regionu, najmniejszą stopę bezrobocia ma Rumunia i obecnie wynosi 7,5%, następnie Węgry (9,8%), Turcja (9,9%), Słowenia (11,2%), Bułgaria (12,7%) i Słowacja (14,3%), podaje agencja Mina business.

Źródło: portalanalitika.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE