Home / Bałkany / Albania / Bałkany: Najwięcej inwestycji zagranicznych w Chorwacji, Albanii oraz BiH
dollars-dolari_seebiz.net

Bałkany: Najwięcej inwestycji zagranicznych w Chorwacji, Albanii oraz BiH

Chorwacja, Albania oraz Bośnia i Hercegowina to kraje, w których najwięcej inwestują cudzoziemcy, wynika z najnowszego raportu Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), który został opublikowany w „World Investment Report 2013”. Na dalszych miejscach znalazły się Czarnogóra i Serbia.
Najlepiej pozycjonowana Chorwacja, odnotowała 1,251 mld USD inwestycji zagranicznych w zeszłym roku, później Albania – 957 mln USD i BiH z 633 mln USD bezpośrednich inwestycji. Czwartą pozycję zajęła Czarnogóra, która według UNCTAD zanotowała w 2012 roku 609 mln USD i Serbia z 352 mln USD. Zgodnie z raportem, najmniej inwestycji zagranicznych realizowanych było w Macedonii i Kosowie (135 mln USD i 298 mln USD). Wśród innych krajów regionu wschodniej Europy, najlepiej pozycjonowane są Węgry, które z 13,5 mld USD zajmują 21 miejsce oraz Turcja – 25 miejsce z 12,4 mld USD.
Spośród krajów europejskich, najwięcej bezpośrednich inwestycji w ubiegłym roku zrealizowała Wielka Brytania – 62 mld USD, później Irlandia – 29,318 mld USD i Luksemburg – 27,878 mld USD. Najmniejszym zainteresowaniem obcokrajowców cieszą się Mołdawia – 159 mln USD i Macedonia – 135 mln USD.
Badanie pokazało, że do krajów Europy Południowo-Wschodniej wpłynęło łącznie 4,325 mld USD. W porównaniu do 2011 roku, napływ inwestycji zagranicznych zmniejszył się prawie o 1/5 (18,3%), w krajach rozwiniętych o 31,6%, w państwach rozwijających się o 4,4%, a w krajach w okresie transformacji o 9,3%.
Warto zaznaczyć, że największe obniżenie inwestycji zagranicznych zanotowała Unia Europejska – spadek o 41,5% i Europa Południowo-Wschodnia – 41,2%. Jest to jednak oczekiwana konsekwencja kryzysu gospodarczego, który dotknął te kraje.

Źródło: vijesti.me, cdm.me, rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE