Home / Bałkany / Bałkany w plebiscycie European Best Destinations 2016!
montenegro.com
montenegro.com

Bałkany w plebiscycie European Best Destinations 2016!

Od kilku dni możemy głosować na „Najlepszą Europejską Destynację roku 2016”. Europejska organizacja „European Best Destinations” opublikowała listę miast, na której znalazły się aż cztery miejscowości położone na Półwyspie Bałkańskim: Kotor, Nowy Sad, Płowdiw i Zadar. Przyjrzyjmy się każdemu z nich z osobna.

Kotor to miasto portowe, leżące w południowo-zachodniej Czarnogórze. Jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. W 1979 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nowy Sad to stolica Wojwodiny, regionu autonomicznego na północy Serbii. To drugie co do wielkości miasto w kraju, często nazywane przez Serbów Serbskimi Atenami. W przeszłości Nowy Sad słynął z wielokulturowości, czego dowodemi jest architektura miasta m.in. synagoga, pałac biskupa Baczki z 1901 roku, Katedra rzymskokatolicka z XIX w. 20 kilometrów od Nowego Sadu znajduje się Park Narodowy Fruška Gora.

Na liście „European Best Destinations” znajdziemy także miejscowość położoną w środkowej Bułgarii, czyli Płowdiw. Warto zobaczyć tutaj ślady kultury antycznej, pozostałości rzymskich ruin, a nawet czynny do dziś teatr rzymski. Poza tym w Płowdiwie można odwiedzić Cerkiew Świętych Konstantyna i Heleny, Meczet Dżumaja oraz synagogę.

Ostatnim miastem bałkańskim na liście EBD jest chorwacki Zadar. Miasto położone nad Adriatykiem, w Dalmacji, które do tej pory prowadzi w rankingu. Oprócz zabytków, jakie znajdziemy w mieście, miejscowość słynie również z wyrabianego likieru wiśniowego Maraschino.

Ubiegłorocznym zwycięzcą „European Best Destinations” jest Bordeaux we Francji. Głosować można do 10 lutego na stronie www.europeanbestdestinations.com.

Oto lista pozostałych miast, konkurujących o tytuł:

Kotor
Nowy Sad
Ateny
Barcelona
Amsterdam
Nikozja
Praga
Madryt
Mediolan
Berlin
Nantes
Paryż
Edynburg
Rzym
Płowdiw
Azory
Wiedeń
Zadar
Londyn

źródła: europeanbestdestination.com, croatiaweek.com

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE