Home / Bałkany / BiH / Bałkany: Znani już wszyscy uczestnicy Eurowizji

Bałkany: Znani już wszyscy uczestnicy Eurowizji

Poznaliśmy już wszystkie bałkańskie piosenki, które zostaną zaprezentowane na Eurowizji, imprezie, która tego roku rozpocznie się 22 maja w stolicy Azerbejdżanu, Baku. Jako ostatnie spośród państw bałkańskich, swoich reprezentantów wybrała Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra. Warto więc zaprezentować wszystkich wykonawców z Półwyspu oraz ich utwory.
Kraje uczestniczące podzielono na dwie grupy półfinałowe (22 i 24 maja), a te utwory, które uzyskają największe uznanie jury oraz telewidzów przejdą do wielkiego finału (26 maja). Tam zagwarantowany udział mają już uczestnicy, których telewizje wkładają najwięcej do budżetu Europejskiej Unii Nadawców (EBU), czyli tzw. „Wielka piątka”: Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy oraz Francja.

W pierwszym półfinale usłyszymy piosenki z powracającej do konkursu Czarnogóry, a także Albanii, Grecji i Rumunii. W drugim półfinale zaprezentują się reprezentacje Słowenii, Chorwacji, Serbii, BiH, Macedonii, Bułgarii oraz Turcji.

Albania – po raz pierwszy prezentowała się na Eurowizji w 2004 roku, utworem „Image of you” w wykonaniu Anjezi Shahini. Piosenka ta odniosła jak do tej pory największy sukces wśród albańskich piosenek w konkursie (7 miejsce). W 2011 Albania nie awansowała do finału. Żywiołowa piosenka „Feel the passion” Aureli Gaçe zajęła dopiero 14 miejsce w półfinale. W tym roku Albania stawia na balladę zatytułowaną „Suus”, zaśpiewa ją młoda dziennikarka Radia Prisztina – Rona Nishliu, która zwyciężyła w jubileuszowym 50. Festivali i Këngës. To pierwszy w historii występ kosowskiego wokalisty w barwach Albanii. Ostateczna wersja piosenki nie jest w tej chwili znana. Jak co roku po wygranej w festiwalu, piosenka przechodzi lifting celem dostosowywania jej do wymogów eurowizyjnych (m.in. skracana jest do regulaminowych 3 minut).

Link do piosenki

Bośnia i Hercegowina – kraj najdłużej ukrywał kompozycję, która zostanie zaprezentowana w Baku. Po zeszłorocznym starcie Dino Merlina, który zajął w finale 6. miejsce (był to jego drugi start w konkursie, w 1999 zajął 7 miejsce), Bośnia postawiła na młodą wokalistkę – Mayę Sar – tradycyjnie już nie organizując preselekcji. Piosenka „Korake ti znam” zostanie wyśpiewana w języku narodowym. Maya brała już wcześniej udział w konkursach Eurowizji, jednak nigdy jako gwiazda wieczoru. Reprezentanci znad Bosny, Driny i Neretwy nie wygrali do tej pory konkursu, choć startują w nim od 1993 roku (dwie przerwy w 1998 i 2000 r.). Największy sukces BiH odniosło występami Dino Merlina.

Link do piosenki

Bułgaria – zadebiutowała niezbyt szczęśliwie w roku 2005 odpadając w półfinałach. Bułgarscy przedstawiciele wystąpili w finale tylko raz, w 2007 roku z piosenką „Voda” Elisy Todorowej i Stojana Jankułowa – zajmując wysokie 5 miejsce. W tym widzowie spod Bałkanu wybrali gwiazdę czałgi i plotkarskich serwisów – Sofi Marinową, która zaprezentuje się piosenką „Love unlimited”, śpiewaną głównie po bułgarsku. Pokonała ona między innymi koleżankę z branży Desisławę oraz młodego Todora Gadżalowa, gwiazdę bułgarskiego „Glasyt na Bałgarija”, który zyskał największe uznanie bułgarskiego jury eurowizyjnego, jego piosenka nie zyskała jednak uznania widzów.

Link do piosenki

Chorwacja – Po raz pierwszy chorwacka telewizja państwowa HRT zrezygnowała z konkursowej formy eliminacji i postanowiła wybrać reprezentanta wewnętrznie (czyli odgórną decyzją szefostwa stacji). Wybór padł na Ninę Badrić, wokalistkę, która już startowała wcześniej w chorwackich preselekcjach (w 2003 roku zajęła 2. miejsce, a pokonała ją wtedy Claudia Beni z piosenką „Više nisam tvoja”). Nina odnosi ostatnio spore sukcesy – płyta „NeBo” została ciepło przyjęta przez fanów, a piosenka „Dat’ će nam Bog” została nominowana do hitu 2011 roku. Nina zaprezentuje w Baku tytułowe nagranie ze swojego najnowszego albumu, mimo wcześniejszych spekulacji utwór wykona po chorwacku. Do tej pory największym sukcesem Chorwacji to 4. miejsce w 1996 i 1999 roku, choć Zagrzeb gościł już Eurowizję w 1990 r., jeszcze w czasach Jugosławii (w wyniku wygranej Rivy i piosenki „Rock me”).

Link do piosenki

Czarnogóra – powraca do konkursu po dwóch latach nieobecności. Będzie to czwarty samodzielny występ Czarnogóry w Eurowizji. reprezentanci tego kraju jeszcze nigdy nie awansowali do finału. W tym roku Czarnogóra postawiła na Rambo Amadeusa, artystę, który uważa się za antyfana konkursu.

Podczas koncertu zamierza on zakpić z publiczności oraz całej eurowizyjnej otoczki wykonując w Baku piosenkę „Euro Neuro”. Co ciekawe Rambo Amadeus sam zgłosił się do telewizji czarnogórskiej, wyrażając chęć reprezentowania Podgoricy w 57 Konkursie Piosenki Eurowizji.

Link do piosenki

Grecja – to najstarszy uczestnik Eurowizji. Kraj zadebiutował na konkursie już w 1974 roku. Na koncie ma do tej pory jedną wygraną (2005 – Helena Paparizou „You are my number one”). W zeszłym roku Loukas Giorkas & Stereo Mike z piosenką „Watch My Dance” uplasowali się na 7 pozycji. Greckie media, jak i fani Eurowizji długo spekulowali, który z greckich wokalistów pojedzie do Baku, mówiono m.in. o Kostasie Martakisie oraz Nikosie Ganosie. O serca fanów zawalczy jednak Eleftheria Eleftheriou z piosenką „Aphrodisiac”.

Link do piosenki

Macedonia – Reprezentantom tego kraju nie wiedzie się w ostatnich latach w konkursie. Od czasu wprowadzenia półfinałów, kraj ten nie zdołał zakwalifikować się do grupy finalistów. Złą passę, jak twierdzą w Skopju, ma odwrócić tegoroczny reprezentant, znana i lubiana we wszystkich krajach byłej Jugosławii – Kaliopi. Zaśpiewa ona piosenkę „Crno i belo”, a utwór zostanie wykonany w języku macedońskim. Kraj występuje w konkursie od 1998 roku, nigdy nie odniósł zwycięstwa, ani nie zakwalifikował się do pierwszej dziesiątki (nie pomógł występ legendarnego już na Bałkanach Tosze Proeskiego w 2004 roku – zajął on wtedy 14 pozycję). Najwyższa lokata Macedonii do tej pory to 12 miejsce z piosenką „Ninanajna” Eleny Risteskiej.

Link do piosenki

Rumunia – zadebiutowała w konkursie wraz z Polską, w 1994 roku, i tak jak Polska nigdy nie wygrała konkursu. Największym sukcesem reprezentantów Rumunii było dwukrotne zajęcie 3. miejsca (w 2005 i 2010). Rok temu z Bukaresztu do Dusseldorfu wybrała się grupa Hotel FM, która jednak zajęła daleką 17 lokatę. Do stolicy Azerbejdżanu pojedzie w tym roku grupa Mandinga, która uraczy nas piosenką „Zaleilah”. Choć piosenka nie odbiega daleko stylistyką od znanych już w Polsce wykonawców – np. Dan Balan, O-Zone, czy Inna, to ten gatunek muzyczny – manele, usłyszymy na Eurowizji po raz pierwszy. Piosenka jest wykonywana po angielsku oraz hiszpańsku.

Link do piosenki

Serbia – RTS, podobnie jak HRT, wybrała w tym roku serbskiego przedstawiciela bez głosowania telewidzów, czy głosu ekspertów muzycznych. Został nim Željko Joksimović, który w konkursie brał udział już dwukrotnie – w 2004 roku śpiewając piosenkę „Lane moje” w barwach Serbii i Czarnogóry (zajął wtedy 2 miejsce) oraz w 2008 r. jako prowadzący konkurs. Željko jest także autorem piosenki „Oro” Jeleny Tomašević (2008) oraz autorem remiksu azerskiej piosenki z roku 2010. Serbia wystartowała w konkursie samodzielnie (bez Czarnogóry) 6 razy, odnosząc jedno zwycięstwo w 2007 r. Tegoroczna piosenka z Serbii nosi tytuł „Nije ljubav stvar”, którą posądza się o plagiat (chodzi o podobieństwo do nagrania „Paradise” grupy Coldplay). Piosenka zostanie wykonana po serbsku.

Link do piosenki

Słowenia – Słoweńcy nie mieli do tej pory szczęścia w konkursie, najwyższa lokata to 7 miejsce (w 1995 oraz 2001). Mimo niepowodzeń, zachęceni bardzo dobrymi recenzjami ubiegłorocznej reprezentantki – Maji Keuc (choć i tak zajęła dalekie 13 miejsce w finale), zorganizowali bardzo widowiskowe talent-show „Misija Evrovizija”, którego celem było wyłonienie słoweńskiego przedstawiciela w Baku. Zdecydowano się na Evę Boto i piosenkę „Verjamem”. Piosenka ma być wykonana w języku narodowym. Twórcami utworu są autorzy piosenki „Molitva”, która przyniosła sukces Serbii w 2007.

Link do piosenki

Turcja – to najstarszy po Grecji przedstawiciel Bałkanów na Eurowizji. Swój pierwszy występ odnotowała w 1975 roku, a na swoim koncie ma jedną wygraną (w 2003 roku Sertab Erener „Everyway That I Can”). Od momoentu wprowadzenia półfinałów reprezentanci znad Bosforu regularnie występują w finałach konkursu, choć sztuka ta nie udała im się w ubiegłym roku (grupa Yüksek Sadakat z piosenką „Live it up”). Tegoroczny przedstawiciel Can Bonomo oraz jego piosenka „Love me back” w języku angielskim, ma nie doprowadzić do ostatniego wyniku. Turcja chce triumfalnie powrócić do finału, dlatego zrezygnowano z dzwięków rockowych na rzecz dźwięków w duchu muzyki klezmerskiej. Can Bonomo uznawany jest za jednego z najciekawszych wokalistów młodego pokolenia, jego płyta „Mecup” zyskała uznanie słuchaczy jaki i krytyków. Reprezentanta tradycyjnie wybrała turecka telewizja TRT, nie organizując preselekcji.

Link do piosenki

Źródła: mmm.com.mk; jutranji.hr; esctoday.com; eurovision.tv; balkanmedia.com, youtube.com, wirtualnemedia.pl, hrt.hr, youtube.com

About Piotr Kondrak

Piotr Kondrak – Fascynat, wariat, spamer. Studiował słoweński i macedoński na Uniwersytecie Śląskim. Uzależniony od portali społecznościowych i muzyki.
KOMENTARZE

Ma Pan absolutną rację! Dziękuję serdecznie za cenne uzupełnienie!

Nieprawdä jest, ze Bošnia odniosla najwieksze sukcesy na Eurowizji wystepami Dino Merlina. Otoz Hari Mata Hari z piosenkä „Lejla” wywalczyl 3. miejsce na Eurowizji w 2006 roku.