Home / Bałkany / Macedonia / Bank Światowy: Macedonię wyróżnia dyscyplina w regionie

Bank Światowy: Macedonię wyróżnia dyscyplina w regionie

Macedonia, w przeciwieństwie do niektórych krajów w regionie, mądrze zarządza swoimi finansami publicznymi, gdyż jej dług publiczny jest znacznie niższy, a deficyt utrzymywany jest pod kontrolą.

W obecnej sytuacji w strefie euro, kiedy gospodarką rządzi niepewność i kryzys potencjalnie może pogłębiać, rząd w Skopju powinien dalej mocno kontrolować deficyt budżetowy i zapobiegać wzrostowi długu publicznego w przyszłości, powiedział Željko Bogetić, główny ekonomista Banku Światowego dla Bałkanów Zachodnich, w wywiadzie udzielonym Radiu Wolna Europa.

Wzrost gospodarczy Macedonii, pod wpływem słabego otoczenia makroekonomicznego jest daleki, od oczekiwanego i z tego powodu polityka fiskalna na 2012 r. to duże wyzwanie dla rządu.

W dłuższej perspektywie, największym wyzwaniem dla Macedonii pozostanie dalsza integracja kraju ze strukturami euroatlantyckimi i oraz wzrost wymiany handlowej, a także dalsze reformy mające na celu zwiększenie produktywności, konkurencyjności, poprawę klimatu inwestycyjnego i jeszcze większej efektywności sektora publicznego.

Źródło: kapital.com.mk, plusinfo.mk

Pełen wywiad w Radiu Wolna Europa

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE