Z uwagi na to, że rząd w ostatnim okresie zwiększył podatki i ustanowił nowe w celu zapobieżenia wzrostowi długu publicznego i spłaty gwarancji państwowych, w dużej mierze zawarzyło to na wyczerpaniu możliwości zwiększenia wpływów do budżetu. Sanja Madžarević Šujster, starsza ekonomistka Banku Światowego, powiedziała, że nie oczekuje dalszego zwiększenia obciążeń podatkowych w Czarnogórze i Chorwacji, ale raczej zmniejszenia wydatków publicznych.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że ryzyko aktywowania gwarancji publicznych jest obecnie pod kontrolą. Sanja Madžarević Šujster uważa, że nawet w tym przypadku już wysoki dług publiczny wzrośnie jeszcze o ok 3% – z obecnych 50 do ok. 53%. Jej zdaniem to nie jest mały wzrost długu, ale czarnogórska gospodarka jest w stanie to znieść.
Jej zdaniem najpilniejszym zadaniem jest teraz akumulacja środków obrotowych i rezerw, oraz zmniejszenie długu publicznego przez konsolidację finansów publicznych. Dodała także, iż w obecnej sytuacji budżetowej decyzja o podwyższeniu podatku VAT jest właściwa i uzasadniona. Jej zdaniem Czarnogóra, w porównaniu z innymi krajami, ma obszar w którym można poczynić oszczędności – są to płace w administracji publicznej. Jak twierdzi ekonomistka Banku Światowego rząd powinien przedstawić plan reorganizacji sektora publicznego ze szczególnym uwzględnieniem jego wydatków i możliwościami potencjalnych oszczędności, które w dłuższym okresie czasu przyczynią się do ograniczenia kosztów działania administracji publicznej. Rząd może poprzez działania w tej materii osiągnąć o wiele lepsze rezultaty niż dążąc do zwiększenia wpływów budżetowych poprzez dalsze podnoszenie podatków.
Bank Światowy oczekuje, że rząd Czarnogóry po rozmowach z inwestorami zdecyduje, czy w tej chwili korzystniejsze dla kraju jest zadłużanie w dolarach czy euro, jak również czy znajdą się inwestorzy posiadający obecnie nadwyżki finansowe i skłonni pożyczyć je na procent niższy niż w ub.
Źródło: portalanalitika.me