Home / Bałkany / Czarnogóra / Bank Światowy wesprze reformy fiskalne w Czarnogórze
world-bank-logo

Bank Światowy wesprze reformy fiskalne w Czarnogórze

Bank Światowy planuje udzielenie Czarnogórze kredytu wysokości 50 mln USD (36,5 mln EUR) na projekt reformy Urzędu Skarbowego i poprawy ściągalności podatków, ale pieniądze będzie można wykorzystać dopiero kiedy organizacja międzynarodowa oceni czy  organy państwowe osiągnęły oczekiwane rezultaty.

Oświadczenie o tej treści wydała dyrektor Banku Światowego dla krajów Europy Wschodniej Ellen Goldstein na wspólnej konferencji prasowej z Ministrem Finansów Radoje Žugiciem.

Goldstein nie powiedziała co konkretnie kryje się pod stwierdzeniem „oczekiwane rezultaty”, jakie rząd powinien osiągnąć i w jakim czasie z pieniędzy będzie można skorzystać. Jej zdaniem kredyt może zostać zatwierdzony przez radę nadzorczą Banku Światowego już w listopadzie.

Bank Światowy niedawno odstąpił od udzielenia Czarnogórze pożyczki DPL (Development Policy Loan) o wartości 50 mln USD, ponieważ rząd zadecydował o zaciągnięciu kredytu w wysokości 100 mln USD w China Exim Bank, z przeznaczeniem na budowę autostrady. Bank Światowy nie popiera takiego postępowania, bo prowadzi ono do podwyższenia długu publicznego, a właśnie jego obniżenie było warunkiem przyznania kredytu.

Zdaniem Goldstein, przedstawiony projekt zarządzania finansami pomoże efektywniej planować wydatki i pilnować dyscypliny budżetowej  oraz zarządzania długiem publicznym, natomiast projekt reformy Urzędu Skarbowego ułatwi podatnikom wypełnianie ich obowiązków i zwiększy efektywność administracji, co ma przyczynić się do zwiększenia wpływów do budżetu przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążeń podatników.

Minister Žugić podkreślił, że to wsparcie finansowe będzie nakierowane na Urząd Skarbowy, Urząd  Celny i NIK (Uprava za inspekcijske poslove), jak i dla Ministerstwa Finansów w sprawie zarządzania długiem i działań uzdrawiających system podatkowy.  Dodał także, że od początku roku dochody z podatków wzrosły o 30 mln EUR lub 14,6% r/r  i aż o 56,3 mln EUR (31,2%) w porównaniu do analogicznego okresu 2012 r.

Zespoły ekspertów Banku Światowego przez następne dwa tygodnie będą w Czarnogórze przygotowywać dwa projekty, których celem jest zwiększenie efektywności wydatków publicznych i ściągania należności podatkowych.

Źródło: vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE