Home / Bałkany / BiH / Barcelona: Jovan Divjak otrzymał nagrodę „Budowniczy Pokoju”
klix.ba-jovan divjak

Barcelona: Jovan Divjak otrzymał nagrodę „Budowniczy Pokoju”

17 marca br. w Barcelonie emerytowany generał Armii Republiki BiH i dyrektor generalny organizacji pozarządowej „Edukacja buduje BiH”, Jovan Divjak, otrzymał nagrodę „Budowniczy Pokoju”, która została przyznana przez Międzynarodowy Kataloński Instytut na rzecz Pokoju. Uroczystość wręczenia odbyła się w siedzibie Parlamentu Katalonii. W uzasadnieniu przyznania nagrody napisano, że Divjak jest obrońcą pokojowej wieloetnicznej egzystencji w BiH.

Jovan Divjak oprócz dyplomu odebrał rzeźbę wykonaną przez hiszpańskiego aktywistę, artystę i laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Adolfa Pereza Esquivela i 4 tys. USD. Divjak, który urodził się w Belgradzie, podczas oblężenia Sarajewa pozostał w mieście, chociaż otrzymał rozkaz powrotu do Serbii. Przyłączył się do Armii Republiki BiH, w której pełnił funkcję generała brygady i zastępcy dowódcy sztabu głównego oraz kierował obroną Sarajewa. Divjak jest także Kawalerem Orderu Legii Honorowej. Obecnie kieruje organizacją „Edukacja buduje BiH”, która pomaga sierotom wojennym. Jovan Divjak jest kontrowersyjną postacią. Przez wielu mieszkańców BiH jest uznawany za bohatera narodowego, jednak w Serbii nazwano go zdrajcą i oskarżono o zbrodnie wojenne.

Źródło: klix.ba klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE