Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Barroso: Oczekujemy od Słowenii podjęcia ambitnych działań w sektorze bankowym

Barroso: Oczekujemy od Słowenii podjęcia ambitnych działań w sektorze bankowym


Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso po wczorajszym spotkaniu ze słoweńskim premierem Janezem Janšą nie chciał ustosunkować się do tego, czy Słowenia będzie potrzebowała pomocy z unijnych funduszów naprawczych podczas sanacji sektora bankowego.
Według jego słów Komisja w majowych zaleceniach dla państw członkowskich wskazała, że do konsolidacji finansów publicznych i reform, związanych z rynkiem pracy czy systemem emerytalnym, Słowenia potrzebuje ambitnych działań wzmacniających kapitał banków i „oczyszczających” ich bilanse.
Premier Janša ocenił, że zanim zostaną podjęte jakiekolwiek kroki związane ze słoweńskimi bankami, trzeba poczekać na wyniki skrupulatnych analiz banków. Dokapitalizację Novej Ljubljanskiej Banki (NLB), do której doszło w środę, określił jako udaną, dzięki niej zostaną spełnione wymagania Europejskiego Organu Nadzoru Bankowego (EBA) co do jakości kapitału.
Podczas spotkania Barroso zapoznał się z przyjętymi przez Słowenię reformami, działaniami zmniejszającymi dziurę budżetową o połowę i planem dążącym do zmniejszenia dziury budżetowej w przyszłym roku poniżej 3% PKB. W związku z przyszłorocznym europejskim budżetem zwrócił szczególną uwagę na spójną politykę, która może znacznie przyczynić się do wprawienia w ruch wzrostu gospodarczego. Janša i Barroso rozmawiali również o sytuacji w strefie euro oraz o szczycie UE, który rozpoczął się dzisiaj po południu. Ich opinie na temat sposobów wyjścia z kryzysu w strefie euro są podobne.
– Istnieje potrzeba ujednolicenia niektórych polityk – powiedział Janša. Na szczycie nie powinno się rozważać jedynie rozwiązań, które będą skuteczne jedynie przez kilka lat, czyli o krótkotrwałych działaniach. Przewodniczący Komisji Europejskiej oczekuje, że Słowenia będzie wypełniała swoje obowiązki wynikające z paktu fiskalnego. Najlepsza sytuacja byłaby wówczas, gdyby w Słowenii osiągnięto w tej kwestii konsensus.

Źródła: rtvslo.si, delo.si, 24ur.com

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE