Home / Bałkany / Serbia / Belgrad: 21 kobiet śmiertelnymi ofiarami przemocy domowej w tym roku
Nasilje-u-porodici-527

Belgrad: 21 kobiet śmiertelnymi ofiarami przemocy domowej w tym roku

Od początku 2014 roku w stolicy Serbii już 21 kobiet zmarło wskutek przemocy domowej. W tym czasie do poradni pomagającej takim ofiarom zgłosiło się 2712 kobiet, które takiej przemocy doświadczają. Vesna Stanojević, szefowa poradni, podaje, że liczby są mimo wszystko optymistyczne – w ubiegłym roku śmiertelnych ofiar było ponad 40. Według Stanojević ofiar mogłoby być o wiele mniej, gdyby kobiety w porę zgłaszały się po pomoc w odpowiednim miejscu.

Przy okazji obchodzonego 25 listopada Międzynarodowego Dnia Walki z Przemocą wobec Kobiet, szefowa organizacji pomagającej ofiarom zwróciła uwagę na to, że ich liczba pokazuje jak rozprzestrzenione jest to zjawisko w Serbii. Jej zdaniem jest to duży, a zarazem bardzo bagatelizowany problem społeczny. 2712 kobiet szukających pomocy w Poradni to zaledwie niewielki odsetek wszystkich cierpiących przemoc – twierdzi Vesna Stanojević przypominając, że dane dotyczą stolicy, której nie można przyrównać do reszty kraju, gdzie społeczna świadomość jest mniejsza a możliwości uzyskania pomocy bardziej ograniczone. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest często brak wiary w realną pomoc lub przekonanie, że przemoc jest nieuchronna a ofiara sama na nią zasłużyła. Kobiety będące ofiarami przemocy domowej często, według Stanojević, boją się prosić o pomoc, ponieważ nie wierzą, że poradzą sobie same, nie mają pracy, boją się o byt swoich dzieci. Boją się też potępienia ze strony rodziny i środowiska. Często, nawet po zgłoszeniu się do Poradni , wracają do oprawcy, nie znajdując poparcia wśród najbliższych. – W ubiegłym roku 23% kobiet wróciło do swojego oprawcy nawet po skorzystaniu z naszej pomocy – mówi Stanojević.

W Belgradzie obecnie istnieją trzy domy pomocy mogące łącznie pomieścić 75 osób, co według badań powinno być wystarczające. Podobne domy istnieją w Pančewie, Nowym Sadzie, Zrenjaninie, Niszu, Somborze, Kragujewcu, Szabacu i Jagodinie.

25 listopad został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Walki z Przemocą wobec Kobiet w 1999 roku przez ONZ. Przy tej okazji minister sprawiedliwości Serbii, Nikola Selaković, ogłosił, że Serbia jako członkini Rady Europy ratyfikowała Konwencję w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet (zwaną Konwencją Stambulską). Konwencja zaczęła obowiązywać 1 sierpnia 2014 r. Suzana Paunović, dyrektor Kancelarii ds. praw człowieka i mniejszości stwierdziła, że przemoc wobec kobiet to najczęściej spotykany przykład łamania praw człowieka.

Źródła: tanjug.rs, vesti-online.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE